top of page

Sesja Plenarna: Multi-level governance: współpraca i współzależność interesariuszy zielonej transformacji. Jak skutecznie korzystać ze środków unijnych na atom i wodór?

Zagadnienia w dyskusji będą dotyczyły krótko, średnio i długoterminowego podejścia do współpracy w zakresie skalowalności inwestycji, które mają potencjał przyspieszenia zielonej transformacji, w tym szczególności atom, wodór, gaz, dekarbonizacji przemysłu. Dyskusja będzie miała na celu zidentyfikowanie najlepszych praktyk i skutecznych rozwiązań. 

Nowy mix energetyczny – jak będzie wyglądał rynek energii i gazu w przyszłości 

Przyszłość inwestycji wodorowych w Polsce

- czy zielony wodór jest w Polsce potrzebny

- jak poradzić sobie z wysokim kosztem produkcji zielonego wodoru w Polsce

- projekty pilotażowe – jak je przyspieszyć?

Technologie wodorowe, rozwiązania praktyczne

Zrzut ekranu 2024-09-30 o 14.45.54.png
Marzena
Czarnecka

Ministra Przemysłu

Zrzut ekranu 2024-11-12 o 16.14.26.png
Jarosław
Miziołek

Prezes

Arcadis

Krzysztof Szamałek.jpg
Krzysztof Szamałek

Państwowy Instytut Geologiczny-PIB

191445213_353093006177000_4040802228670541810_n.jpg
Adam 
Szejnfeld

Senator RP

Zrzut ekranu 2024-11-12 o 15.24.13.png
Ireneusz
Fąfara

Prezes

Orlen SA

Piotr Listwoń - KKK.jpg
Piotr
Listwoń

Prezes

TGE

Photo_0001-38.jpg
Tomasz 
Gasiński

Deloitte

FJ20_Laczkowski_Pawel_rgb.jpg
Paweł 
Łączkowski

White-Case

3. Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz-2.jpg
Beata Gessel- Kalinowska vel. Kalisz

Gessel

Marzena Czarnecka Polski Kongres Klimatyczny.jpeg

Marzena Czarnecka
Ministra Przemysłu

"Cieszę się realizowane są tego typu projekty, podejmujące tematy transformacji z perspektywy biznesu. Byłam ciekawa Państwa perspektywy patrzenia na ten obszar. Podoba mi się to, że tak wiele miejsca poświęcono na mix energetyczny, ale równie ważne jest finansowanie i kwestie kosztów, ile to będzie kosztować i kto będzie za to płacił. Szczególnie zainteresowała mnie propozycja tematu: Jak zaangażować środki prywatne w poprawę efektywności energetycznej w sektorze publicznym oraz Finansowanie energetyki jądrowej przez kapitał zagraniczny – szanse i wyzwania. Brakuje mi tutaj określenia ram czasowych i podejścia krótkoterminowego, czyli jakie działania powinny być realizowane w krótkiej perspektywie, jakie działania należy zrealizować średniookresowo, a jakie długookresowo. Należy więcej miejsca poświęcić na tematy związane z wykorzystaniem atomu i wodoru. Na tego typu inwestycje finansowanie jest dostępne w UE na projekty modelowe i te środki są spore, bo inwestycje wodorowe można dofinansować nawet w 70% z różnych środków, ale brakuje projektów. Dodatkowo gaz, bez którego transformacja jest bardzo trudna do przeprowadzenia. Istotnym tematem jest też kwestia podejścia do węgla i transformacji obszarów powęglowych, nie tylko śląska. To jest kluczowe dla samorządów. Mamy tez SMR, które należałoby uwzględnić w agendzie, ponieważ to wyraźnie wpływa na polityke energetyczną. Co do przedsiębiorstw energochłonnych i przemysłu ciężkiego to wszyscy wiemy, że to jest kluczowe dla transformacji. Wegług mnie ważne jest to, że pokazać konkretne rozwiązania „podane na tacy” i osadzić dyskusję panelową wokół tych konkretnych pomysłów"

bottom of page