Polski Kongres Klimatyczny to wydarzenie poświęcone tematyce ochrony klimatu i środowiska, organizowane w Polsce. Jego celem jest zgromadzenie ekspertów, naukowców, przedstawicieli rządu, organizacji pozarządowych oraz biznesu w celu dyskusji nad strategiami i działaniami mającymi na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Kongres ten często obejmuje sesje panelowe, wykłady, warsztaty i debaty na temat polityki klimatycznej, zrównoważonego rozwoju, energii odnawialnej oraz innowacji technologicznych w kontekście ochrony środowiska.
Wydarzenie to ma na celu nie tylko podniesienie świadomości społecznej na temat zmian klimatycznych, ale również wspieranie współpracy pomiędzy różnymi sektorami w celu wypracowania skutecznych rozwiązań dla poprawy stanu środowiska i osiągnięcia celów klimatycznych zgodnych z porozumieniami międzynarodowymi, takimi jak Porozumienie Paryskie.
Europejski Okrągły Stół dla Przemysłu - organizacja lobbystyczna z Brukseli - opublikowała raport na temat wyzwań stojących przed unijną zieloną transformacją. Zgodnie z jej obliczeniami, realizacja planów klimatycznych wyznaczonych do 2030 roku ma wymagać od wspólnoty zainwestowania 800 mld euro w samą infrastrukturę energetyczną. Głównymi obszarami, na które trzeba wydać pieniądze, mają być sieci energetyczne, magazyny energii i instalacje wychwytywania dwutlenku węgla (COO).
Organizacja ocenia, że dokończenie transformacji i osiągnięcie przez Unię Europejską zerowej emisji CO2 netto będzie kosztować blok 2,5 bln euro wydatków na infrastrukturę energetyczną. Na inwestycje w sieci elektroenergetyczne w całej UE w latach 2010-2018 przeznaczono tymczasem 32 mld euro - podał Europejski Okrągły Stół dla Przemysłu. Jak dodano w raporcie, jeśli finansowanie na tym poziomie utrzyma się do 2050 r., Unia przeznaczy na realizację swoich celów klimatycznych 40% potrzebnego kapitału.
Unijne instytucje szacują, że realizacja klimatycznej agendy, będzie kosztowała wspólnotę jeszcze kilkaset miliardów dolarów. Większość pieniędzy miałby zapewnić prywatny kapitał, ale muszą pojawić się chętni inwestorzy. Unijni decydenci starają się opracować nowe mechanizmy przyciągania funduszy. Na razie nie ma na to spójnego pomysłu. Znacznie więcej musiałyby zacząć wydawać również same instytucje UE.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada podjęcie starań, aby całość przychodów, które Polska otrzymuje z systemu ETS, trafiła na inwestycje związane z transformacją energetyczną. Resort klimatu zapowiada też walkę o mechanizmy osłonowe dla gospodarstw domowych w kontekście wdrożenia systemu ETS 2.
Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta zapowiedział stworzenie funduszu transformacji, do którego będą trafiać wszystkie przychody z sytemu ETS. Pieniądze z tego funduszu mają finansować inwestycje związane wyłącznie z transformacją energetyczną. Tylko w zeszłym roku przychody Polski ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 w ramach systemu ETS wyniosły 24,4 mld zł. Duża część tych pieniędzy trafiła do przedsiębiorstw w formie rekompensat za wzrost cen energii.
Krzysztof Bolesta w rozmowie z PAP ocenił, że przychody Polski z systemu ETS zaczną spadać po 2030 r., a do tego czasu konieczne jest optymalne wykorzystanie ich na transformacje energetyczną. W celu przekierowania całości środków z ETS na inwestycje związane z transformacją energetyczną Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) chce przygotować specjalną ustawę, która ma być gotowa najpóźniej wiosną 2025 r.
Kommentare