Redakcja
Siedem kroków do zerowej emisji gazów cieplarnianych w 2050 roku
Aby Unia mogła dążyć do zrealizowania swoich celów związanych z zerową emisją gazów cieplarnianych w 2050 roku musi spełnić wiele postanowień, które opisane zostały w 7 strategicznych elementach:

1. Efektywność energetyczna
Poprawa efektywności energetycznej jest niezbędnym czynnikiem, aby Unia mogła osiągnąć postanowione cele klimatyczne i zmniejszyć zużycie energii w UE o połowę względem 2005 roku. Wprowadzone zostały środki regulacyjne takie jak projektowanie i etykietowanie energetyczne, które pomogły w ustanowieniu nowych standardów. Unijne normy zmuszają producentów AGD, do poprawy efektywności importowanych i eksportowanych towarów. Źródłem znacznego zmniejszenia zapotrzebowania na energię, będzie także gospodarka energią w budynkach mieszkalnych, które odpowiadają za 40% zużycia energii. Budynki, które nie są efektywne energetycznie będą wymagały renowacji oraz przejścia na odnawialne źródła ogrzewania. Te działania będą wymagały specjalnych instrumentów finansowych oraz wykwalifikowanych kadr, które będą w stanie wybudować energooszczędne domy. Istotne jest więc, aby zmotywować konsumentów
2. Wdrożenie odnawialnych źródeł energii
Założenia Unii i przejście na czystą energię powinno opierać się na systemie, w którym największa ilość energii pochodzi z OZE. Nowym celem na 2030 r. jest pobieranie energii z odnawialnych źródeł na poziomie 35%. Wydatki związane z importem paliw kopalnych, które stanowią obecnie 55% pozyskiwanej energii, wynoszą aktualnie 266 mld. Do 2050 r. liczby te zmniejszą się o 20%, a w niektórych przypadkach nawet o 70%. Szacuje się, że między 2031-2050 oszczędności wynikające z mniejszego importu węgla mogą wynosić nawet 3 biliony euro. Decentralizacja wiąże się bezpośrednio z przejściem na energię odnawialną, co poskutkuje w zwiększeniu produkcji elektrycznej. Produkcja wzrośnie nawet o 2,5 raza powyżej obecnych poziomów. Do 2050 ponad 80% energii będzie pochodziło z OZE, co poszerzy perspektywy dla firm z tej branży.
3. Czysta, bezpieczna i połączona mobilność
Ponieważ transport odpowiada za jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych w UE, modernizacja wszystkich rodzajów transportu powinna przyczynić się do zmniejszenia emisji i zapewnienia korzyści, takich jak czyste powietrze, niższy poziom hałasu i ruch bezwypadkowy.
Mając do dyspozycji różne współczesne technologie, elektryczność nie może być jedynym rozwiązaniem do wszystkich rodzajów transportu. Na przykład baterie mają obecnie niską gęstość energii, a ich waga czyni je nieodpowiednimi do wykorzystania w lotnictwie lub transporcie na duże odległości. Podobnie jest w przypadku pojazdów ciężkich i autokarów, gdzie bezemisyjną alternatywą mogą być technologie oparte na wodorze.
Kluczowe elementy kształtujące przyszłość mobilności w mieście obejmują:
planowanie miasta;
bezpieczne ścieżki rowerowe i piesze;
czysty transport publiczny;
mobilność jako usługa, np. usługi wypożyczania samochodów lub rowerów.