Panel E1: How to Optimize Necessary Investments to Achieve the Target Energy Mix While Ensuring Energy Security?

Renata Mroczek
Wiceprezeska
Urząd Regulacji Energetyki
_JPG.jpg)
Piotr
Hałoń
Deloitte
Zagadnienia
Nowy mix energetyczny w Polsce to temat, który w najbliższych dekadach będzie kształtować przyszłość rynku energii i gazu. Panel dyskusyjny poświęcony temu zagadnieniu skupi się na docelowym modelu polskiego sektora energetycznego i kluczowych inwestycjach, które wpłyną na jego rozwój. Omówione zostaną perspektywy rozwoju odnawialnych źródeł energii, rola atomu oraz gazu jako elementu przejściowego, a także wpływ tych zmian na ceny energii i konkurencyjność polskiego przemysłu.
Eksperci przeanalizują, jak krok po kroku będzie ewoluował polski mix energetyczny do 2030, 2040 i 2050 roku oraz jakie działania są niezbędne, aby stworzyć stabilny, konkurencyjny i zrównoważony system energetyczny. Istotnym aspektem dyskusji będzie także rola samorządów w transformacji energetycznej, rozwój społeczności energetycznych i klastrów energii oraz przyszłość lokalnych obszarów bilansowania. Nie zabraknie również rozmów o inwestycjach gazowych, koniecznych dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, oraz o roli magazynowania energii jako potencjalnej alternatywy dla części z tych inwestycji.
Transformacja polskiego sektora energii wymaga zintegrowanego podejścia, optymalizacji nakładów i wdrażania innowacyjnych technologii. W tym kontekście kluczowym wyzwaniem będzie także rozwój technologii wychwytywania CO₂ (CCS), zwłaszcza w energochłonnych branżach, takich jak przemysł cementowy. Wzrost zapotrzebowania na energię wynikający z instalacji CCS stawia przed przedsiębiorstwami wyzwanie dostępu do dużych ilości niskoemisyjnej energii, co będzie w dużej mierze zależeć od odpowiednich regulacji i strategii inwestycyjnych.
Panel będzie okazją do przedstawienia różnych perspektyw na przyszłość polskiego rynku energii i gazu, uwzględniając zarówno aspekty technologiczne, jak i ekonomiczne, regulacyjne oraz społeczne.
Aleksandra Smyczyńska, Szefowa komunikacji E.On
Dr Aleksandra Smyczyńska- szefowa komunikacji Grupy E.ON Polska S.A. Odpowiada za komunikację korporacyjną i Public Affairs. Zajmuje się także CSR. Zarządza także działaniami Fundacji E.ON.
Była odpowiedzialna za komunikację między innymi w PKP Cargo i Banku Pekao S.A.
Dalida Gepfert, Wiceprezeska Enea
Dalida Gepfert to menadżerka z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu budową i restrukturyzacją organizacji, wdrażaniem systemów IT oraz podnoszeniem jakości usług dla klientów w całym łańcuchu wartości branży energetycznej – od produkcji, przez dystrybucję, aż po handel hurtowy i detaliczny. Doświadczona liderka z praktyczną wiedzą o finansach, znana z budowania transparentnych i trwałych relacji biznesowych i społecznych, zarówno w środowisku polskim, jak i międzynarodowym.
Karierę zawodową rozpoczęła w Górnośląskim Zakładzie Energetycznym. Doświadczenie zdobywała w Grupie Vattenfall, gdzie w latach 2000-2010 odpowiadała m.in. za finanse icontrolling. W Grupie PZU w latach 2010-2013 zarządzała finansowo-księgowym centrum usług wspólnych, jako Dyrektor Jednostki Centrum Gospodarki Własnej Grupy PZU oraz w Grupie Enea pełniła w latach 2013-2016 funkcję wiceprezeski ds. finansowych, odpowiadając za finanse i controlling, zarządzanie ryzykiem, ubezpieczenia i IT. Od 2017 r. była odpowiedzialna za finanse w Veolii Energii Poznań, a między 2019 i 2022 r. była prezeską tej spółki, nadzorując projekty strategiczne oraz procesy zarządzania zmianą.
W latach 2022-2023 prezeska spółki Veolia Energy Contracting Poland, nadzorująca m.in. sprzedaż energii, gazu i ciepła oraz logistykę paliw dla Grupy Veolia. Od 2024 r. jest wiceprezeską ds. Korporacyjnych w Grupie Enea. Jest absolwentką Finansów i Bankowości na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Ukończyła Executive MBA na Stockholm University Business School oraz na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Posiada również dyplom Ernst & Young Academy of Business, MSSF oraz tytuł Certified Public Accountant (CPA).
Adam Bryszewski, Wiceprezes Zarządu GAZ-SYSTEM
Ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, jest również absolwentką studiów podyplomowych z rachunkowości i finansów w Szkole Głównej Handlowej, studiów MBA w Wyższej Szkole Finansów i Administracji w Warszawie, a także Florence School of Regulations.
Menadżerka z wieloletnim doświadczeniem w branży energetycznej, wyspecjalizowana w pracy dla operatorów systemów dystrybucyjnych. Od września 2018 roku pełniła funkcję członkini zarządu Stoen Operator (Grupa E.ON), gdzie odpowiadała m.in. za zarządzanie majątkiem sieciowym, dane pomiarowe i liczniki oraz projekty IT.
W latach 2013 - 2017 była dyrektorem pionu finansów i regulacji w Energa-Operator. Wcześniej, od 2010 r., pełniła funkcję dyrektor generalnej gdańskiego oddziału w spółce Energa. W latach 1997-2010 zasiadała w zarządzie spółki eksploatującej sieć energetyczną w Zakładzie Energetycznym Płock.
W Zarządzie PSE S.A. od 1 stycznia 2025 roku.
Maciej Sypek, Prezes Zarządu Holcim
Maciej Sypek został Prezesem Zarządu Holcim w Polsce w lutym 2024 r. Z Holcim Polska związany jest od rozpoczęcia swojej kariery zawodowej w 2007 roku. Od 2019 roku pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu, Dyrektora Generalnego — Sprzedaż i Logistyka Cementu i odpowiadał m.in. za wprowadzenie na rynek cementów niskoemisyjnych ECOPlanet. W
latach 2015-2019 wdrażał strategię rozwoju zespołów badawczo-rozwojowych i stworzył krajowy dział wsparcia technicznego.
Jest absolwentem technologii chemicznej na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Uzyskał dyplom z zarządzania w Polsko- Amerykańskiej Szkole Biznesu na Politechnice Krakowskiej oraz Politechniki Warszawskiej w ramach Holcim Discovery Programme. W 2023 roku obronił doktorat na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie inżynieria chemiczna.
Piotr Hałoń, Partner Deloitte
Członek Grupy Energy & Resources w Deloitte w Polsce.
Piotr ma kilkunastoletnie doświadczenie zdobyte w sektorze energetycznym; posiada gruntowną wiedzę handlową oraz techniczną nt. funkcjonowania rynków, produktów i kontraktacji mediów energetycznych.
Jako certyfikowany makler Towarowej Giełdy Energii wprowadzał zróżnicowane modele zarządzania strategią, realizował projekty z zakresu sprzedaży i wsparcia, marketingu, restrukturyzacji oraz akwizycji. Odpowiadał za rozwoju portfela produktowego ukierunkowanego głównie na odnawialne źródła energii, efektywność energetyczną i dekarbonizację.Pełniąc funkcję kierowniczą w jednej z największych spółek obrotu w Polsce współpracował z klientami energochłonnymi, sektorem rozproszonym oraz jednostkami publicznymi i państwowymi, a w sektorze prywatnym realizował projekty dla klientów z obszaru SME oraz mass market.
Piotr jest absolwentem Międzywydziałowej Szkoły Energetyki (dziś wydział Energetyki i Paliw) na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz w trakcie studiów podyplomowych Krakowskiej Szkoły Biznesu przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Member of the Energy & Resources at Deloitte in Poland.
Piotr is a member of the Energy, Resources & Industrials Group in Deloitte, Poland. He has several years of experience in the energy sector and complex commercial and technical knowledge of the functioning of markets, products and principles of energy contracting.
As a certified broker of the Polish Power Exchange he implemented differentiated strategy management models, implemented sales, marketing, restructuring and acquisition projects. He was responsible for the development of a product portfolio focused mainly on renewables, energy efficiency and decarbonisation.
In a managerial role at one of the largest trading companies in Poland, he worked with energy-intensive customers, the distributed generation sector and public and state entities. Within the commercial sector, he carried out projects for SME and mass market customers.
Piotr is a graduate of the Interdepartmental School of Energy (today the Faculty of Energy and Fuels) at the AGH University of Science and Technology in Krakow and in the course of postgraduate studies at the Krakow Business School at the Cracow University of Economics.
Renata Mroczek, Wicepresident, Urząd Regulacji Energetyki URE
Renata Mroczek graduated from the Faculty of Law at the University of Łódź, where she also
completed postgraduate studies in European Funds. She further pursued postgraduate studies in
management at the Poznań University of Economics and is certified as an Integrated Management
Systems Representative, specialising in quality, environmental, and occupational health and safety
management.
Ms Mroczek is a recognised expert in energy law and administrative proceedings, with a particular
focus on administrative liability for breaches of statutory obligations and licence conditions.
Since April 2017, she has served as Director of the Mid-Western Territorial Branch of the Energy
Regulatory Office (URE) in Łódź. This is the largest regional unit, covering the Mazowieckie and
Łódzkie Voivodeships, where she dealt with a wide range of issues in the heat, electricity (including
energy storage and renewable energy sources), gaseous fuels, and liquid fuels sectors.
As Deputy Chairwoman of the Heat Sector Team, appointed by the President of the URE, she has
actively contributed to developing solutions that support investment and transformation within the
heat sector, including the design of a new regulatory model.
Prior to joining the URE, Ms Mroczek briefly worked in banking before spending several years in
healthcare. Most recently, she was Deputy Director of a multi-specialist hospital – one of the largest
facilities in the Łódź Province – where she gained extensive experience in managing personnel,
complex organisational structures, and multi-million-pound projects and processes.
Following an open competition, Ms Mroczek was selected as Vice President of the URE and was
officially appointed on 30 October 2024 by President Rafał Gawin.
In her professional interactions, she values dialogue, partnership, and the strength of relationships.
Renata Mroczek, Wicepresident, Urząd Regulacji Energetyki URE
Renata Mroczek graduated from the Faculty of Law at the University of Łódź, where she also
completed postgraduate studies in European Funds. She further pursued postgraduate studies in
management at the Poznań University of Economics and is certified as an Integrated Management
Systems Representative, specialising in quality, environmental, and occupational health and safety
management.
Ms Mroczek is a recognised expert in energy law and administrative proceedings, with a particular
focus on administrative liability for breaches of statutory obligations and licence conditions.
Since April 2017, she has served as Director of the Mid-Western Territorial Branch of the Energy
Regulatory Office (URE) in Łódź. This is the largest regional unit, covering the Mazowieckie and
Łódzkie Voivodeships, where she dealt with a wide range of issues in the heat, electricity (including
energy storage and renewable energy sources), gaseous fuels, and liquid fuels sectors.
As Deputy Chairwoman of the Heat Sector Team, appointed by the President of the URE, she has
actively contributed to developing solutions that support investment and transformation within the
heat sector, including the design of a new regulatory model.
Prior to joining the URE, Ms Mroczek briefly worked in banking before spending several years in
healthcare. Most recently, she was Deputy Director of a multi-specialist hospital – one of the largest
facilities in the Łódź Province – where she gained extensive experience in managing personnel,
complex organisational structures, and multi-million-pound projects and processes.
Following an open competition, Ms Mroczek was selected as Vice President of the URE and was
officially appointed on 30 October 2024 by President Rafał Gawin.
In her professional interactions, she values dialogue, partnership, and the strength of relationships.
Renata Mroczek, Wicepresident, Urząd Regulacji Energetyki URE
Renata Mroczek graduated from the Faculty of Law at the University of Łódź, where she also
completed postgraduate studies in European Funds. She further pursued postgraduate studies in
management at the Poznań University of Economics and is certified as an Integrated Management
Systems Representative, specialising in quality, environmental, and occupational health and safety
management.
Ms Mroczek is a recognised expert in energy law and administrative proceedings, with a particular
focus on administrative liability for breaches of statutory obligations and licence conditions.
Since April 2017, she has served as Director of the Mid-Western Territorial Branch of the Energy
Regulatory Office (URE) in Łódź. This is the largest regional unit, covering the Mazowieckie and
Łódzkie Voivodeships, where she dealt with a wide range of issues in the heat, electricity (including
energy storage and renewable energy sources), gaseous fuels, and liquid fuels sectors.
As Deputy Chairwoman of the Heat Sector Team, appointed by the President of the URE, she has
actively contributed to developing solutions that support investment and transformation within the
heat sector, including the design of a new regulatory model.
Prior to joining the URE, Ms Mroczek briefly worked in banking before spending several years in
healthcare. Most recently, she was Deputy Director of a multi-specialist hospital – one of the largest
facilities in the Łódź Province – where she gained extensive experience in managing personnel,
complex organisational structures, and multi-million-pound projects and processes.
Following an open competition, Ms Mroczek was selected as Vice President of the URE and was
officially appointed on 30 October 2024 by President Rafał Gawin.
In her professional interactions, she values dialogue, partnership, and the strength of relationships.