Panel E3: Wpływ transformacji energetycznej na bezpieczeństwo energetyczne i ekonomiczne Polski

Ewelina
Szczech-Pietkiewicz
Profesor SGH
MODERATOR

Rafał
Kasprów
Prezes Zarządu
Orlen Synthos

-
Jarosław Wajer
EY
Zagadnienia
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie globalnych zmian - jak zapewnić stabilność dostaw energii oraz bezpieczeństwo fizyczne i cybernetyczne infrastruktury krytycznej
Jak skutecznie realizować priorytet polskiej prezydencji w zakresie bezpieczeństwa energetycznego UE, z poszanowaniem zasad sprawiedliwej transformacji energetycznej?
Transformacja przemysłu i wsparcie zrównoważonych technologii w celu utrzymania konkurencyjności. Wg raportu Forum Energia, przemysł odpowiada za 25 proc. wszystkich polskich emisji. Rosnące ceny energii z paliw kopalnych oraz uwzględnianie kosztów śladu węglowego produkcji stawiają polski przemysł pod coraz silniejszą presją pilnej modernizacji. Skutecznym rozwiązanie dla firm z wysoką emisją jest wprowadzenie CCS/U. Przyjęta dyrektywa unijna Net Zero Industry Act (NZIA) wprowadza szereg usprawnień mających wspomóc rozwój technologii wychwytu, magazynowania i utylizacji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej m.in. poprzez skrócenie procedur pozwoleniowych i środowiskowych, czy upowszechnienie dostępu do informacji geologicznej. Wyznaczony też został cel - wychwytywanie 50 mln ton CO2 rocznie do 2030 r. Polska ma równie uczestniczyć w realizacji założonego celu. Dlatego kwestia CCS/U staje się coraz ważniejsza, dlatego wydaje się wartym uwagi, aby poruszyć wątek CCS/U w tym panelu, jako rozwiązania, które może wesprzeć ambicję Polski do bycia liderem w transformacji energetycznej.
Bezpieczeństwo energetyczne, finansowanie dekarbonizacji
Jak przeprowadzając transformację energetyczną jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju?
-
w jaki sposób CCS/U może pomóc pogodzić energetykę węglową, branżę gazową i biomasową z celami klimatycznymi oraz OZE.
-
projektu Go4ECOPlanet. Projekt zakłada wdrożenie pełnego łańcucha CCS (wychwytywania i magazynowania CO2). Może posłużyć wzorcem do replikacji w innych energochłonnych branżach, a także rozwija rynek CO2 w Polsce.
Rozproszona infrastruktura produkcyjna / magazynowa (1,5 mln prosumentów, brak opomiarowania inwerterów, różni dostawcy sprzętu).
dr Alan Beroud, Prezes zarządu PKP SA
Dr Alan Beroud jest menadżerem z wieloletnim doświadczeniem, związanym m.in. z branżą kolejową. Od 2019 roku pełnił funkcję prezesa zarządu spółki Szybka Kolej Miejska w Warszawie, gdzie wprowadzał m.in. kluczowe programy zwiększające efektywność energetyczną pojazdów oraz infrastruktury kolejowej. Dr Beroud posiada także szerokie doświadczenie w realizacji inwestycji
infrastrukturalnych oraz w zarządzaniu projektami o znaczeniu strategicznym w zakresie kolei,budownictwa i energetyki. Realizował i nadzorował w tych obszarach projekty międzynarodowe na rynkach globalnych. W 2024 roku, jako szef Grupy PKP, został wybrany na stanowisko przewodniczącego Międzynarodowego Związku Kolei (UIC) – największej branżowej organizacji
kolejowej na świecie. Nowy prezes zarządu PKP S.A. i Grupy PKP jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Warszawskim
oraz energetyki na Politechnice Śląskiej. Posiada stopień doktora uzyskany w Instytucie Bezpieczeństwa i Informatyki Uniwersytetu w Krakowie, tytuł EMBA dla sektora energetycznego (Uniwersytet Gdański we współpracy z Aix En Provence) oraz Master of Project Management na Uniwersytecie George Washington w USA. Ukończył też szkolenia i kursy dodatkowe na Harvard
University, MIT oraz Tsinghua University.
Sławomir Krenczyk, Zastępca Prezesa Zarządu ds. Rozwoju, Lubelski Węgiel Bogdanka
W zarządzie spółki odpowiada za piony sprzedaży, zakupów i inwestycji oraz za projekty rozwojowe w obszarze energetyki i przemysłu. Z branżą energetyczno- surowcową związany od ponad dekady, doświadczenie menedżerskie zdobywał w
Grupie Enea, a także w projektach doradczych i w zajmującym się bezpieczeństwem energetycznym think-tanku.
Jest autorem i współautorem raportów i publikacji dotyczących transformacji energetycznej, a także uczestnikiem publicznych debat branżowych. Wskazuje w nich w szczególności na istotność aspektów konkurencyjności przemysłu oraz
bezpieczeństwa dostaw energii. Ukończył studia magisterskie na wydziale prawa KUL w Lublinie, a także studia
podyplomowe na SGH w Warszawie, WSHiU w Poznaniu (Executive MBA) oraz SAN w Łodzi. Przygotowuje pracę doktorską na temat transformacji energetycznej.
Rafał Kasprów, Prezes Zarządu ORLEN Synthos Green Energy
Poza funkcją w OSGE, Rafał jest również członkiem zarządu BWRX Europe (joint venture Synthos Green Energy i GE Hitachi Nuclear) oraz BWRX Ltd w Wielkiej Brytanii. Wcześniej pełnił funkcję Prezesa Zarządu Synthos Green Energy, spółki odpowiedzialnej za dekarbonizację największej prywatnej grupy przemysłowej w Polsce, kontrolowanej przez Michała Sołowowa. Przez blisko dwie dekady był Partnerem Zarządzającym w firmie konsultingowej, doradzając wielu firmom z sektora energetycznego, naftowego, telekomunikacyjnego i towarowego, m.in.: PKN ORLEN, Synthos, Mercuria Energy Trading, Orange, Polkomtel, GE Capital, GE International, GE Hitachi Nuclear Energy, KGHM Polska Miedź i inni. Pracował jako konsultant ds. gazu i ropy naftowej dla Ministerstwa Skarbu Państwa, Banku Światowego oraz największego dostawcy ropy naftowej do Polski. W latach 2000-2002 był członkiem Rady Nadzorczej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
W latach 90-tych pracował w mediach, pisząc o ekonomii i polityce (1994-2000). Absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim (1998) i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (2002). Uzyskał tytuł MBA na Uniwersytecie Quebec w Montrealu w 2004 r. i ukończył studia doktoranckie w zakresie sztucznej inteligencji w Polskiej Akademii Nauk (bez uzyskania tytułu). Był stypendystą Fundacji Reutera, Departamentu Stanu USA (dwukrotnie), German Marshall
Fund of the United States, Fundacji Howarda Gilmana i US Freedom House.
dr inż. Piotr Danielski – Prezes i Współzałożyciel DB Energy
Doktor nauk technicznych. Absolwent studiów doktoranckich w Zakładzie Elektroenergetyki Przemysłowej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej. Tytuł pracy doktorskiej „Audyt efektywności energetycznej w ramach polskiego rynku energii”. Zajmuje się naukowo i w praktyce branżą energetyki odnawialnej oraz energochłonnością przemysłowych odbiorców energii.
Jest jednym z założycieli i współwłaścicieli DB Energy sp. z o.o. (marzec 2010), przekształconej w 2017 roku w spółkę akcyjną, specjalizującą się w zagadnieniach gospodarki energią w przemyśle, gdzie do dziś pełni funkcję dyrektora technicznego i wiceprezesa zarządu.
Pełni funkcję przewodniczącego zespołu ds. efektywności energetycznej Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu (z ramienia Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii).
Członek External Advisory Board projekt Green Nets. Projekt ten ma za zadanie wykazanie możliwości redukcji zapotrzebowania energii w sieciach telefonii komórkowej, dzięki inteligentnemu zarządzaniu infrastrukturą.
Jest jednym z wykonawców polskiej części projektu ENBUS. Projekt ten ma za zadanie stworzenie platformy porównawczej dla innowacyjnych produktów rynku budowlanego, mających wpływ na redukcję zużycia energii przez odbiorców komunalnych.
Prowadzi zajęcia z zakresu efektywności energetycznej w ramach programu EUREM – Europejski Menedżer Energii. Wykładowca studiów podyplomowych „Efektywność inwestycji w OZE” na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest autorem wielu publikacji z zakresu bezpieczeństwa elektrycznego i efektywności energetycznej.
W ramach swojej pracy zawodowej (DB Energy) prowadził projekty z zakresu efektywności energetycznej dla ponad 70 polskich dużych przedsiębiorstw przemysłowych. Obecnie kontynuuje tą działalność, prowadząc również prace B+R z dziedziny diagnostyki maszyn oraz pomiarów elektroenergetycznych.
Jarosław Wajer, Partner EY, Lider Działu Energetyki w Polsce i regionie CESA
Jarosław Wajer od ponad 20 lat przygotowuje i wdraża strategie biznesowe dla największych polskich i międzynarodowych podmiotów gospodarczych. Wśród jego klientów znajdują się: Orlen, PGE, Tauron, PSE, Gaz System, Engie, Vattenfall oraz RWE. Specjalizuje się w pracy dla spółek z sektora energetycznego i miał przyjemność pracować podczas kluczowych projektów, kształtujących polską branżę energetyczną. Wielokrotnie wpierał regulatorów podczas projektowania regulacji,
które obecnie obowiązują w Polsce. Ukończył z wyróżnieniem Ekonometrię i Informatykę na Uniwersytecie Gdańskim, posiada uprawnienia biegłego rewidenta, jest członkiem stowarzyszenia ACCA oraz posiadaczem tytułu CFA.
Dalida Gepfert, Wiceprezeska Enea
Dalida Gepfert to menadżerka z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu budową i restrukturyzacją organizacji, wdrażaniem systemów IT oraz podnoszeniem jakości usług dla klientów w całym łańcuchu wartości branży energetycznej – od produkcji, przez dystrybucję, aż po handel hurtowy i detaliczny. Doświadczona liderka z praktyczną wiedzą o finansach, znana z budowania transparentnych i trwałych relacji biznesowych i społecznych, zarówno w środowisku polskim, jak i międzynarodowym.
Karierę zawodową rozpoczęła w Górnośląskim Zakładzie Energetycznym. Doświadczenie zdobywała w Grupie Vattenfall, gdzie w latach 2000-2010 odpowiadała m.in. za finanse i controlling. W Grupie PZU w latach 2010-2013 zarządzała finansowo-księgowym centrum usług wspólnych, jako Dyrektor Jednostki Centrum Gospodarki Własnej Grupy PZU oraz w Grupie Enea pełniła w latach 2013-2016 funkcję wiceprezeski ds. finansowych, odpowiadając za finanse i controlling, zarządzanie ryzykiem, ubezpieczenia i IT.
Od 2017 r. była odpowiedzialna za finanse w Veolii Energii Poznań, a między 2019 i2022 r. była prezeską tej spółki, nadzorując projekty strategiczne oraz procesy zarządzania zmianą.
W latach 2022-2023 prezeska spółki Veolia Energy Contracting Poland, nadzorująca m.in. sprzedaż energii, gazu i ciepła oraz logistykę paliw dla Grupy Veolia. Od 2024 r. jest wiceprezeską ds. Korporacyjnych w Grupie Enea. Jest absolwentką Finansów i Bankowości na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Ukończyła Executive MBA na Stockholm University Business School oraz na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Posiada również dyplom Ernst & Young Academy of Business, MSSF oraz tytuł Certified Public Accountant (CPA).
Paweł Łączkowski, WhiteCase
Paweł Łączkowski ma szerokie doświadczenie w branży energetycznej i infrastrukturalnej. Specjalizuje się w obsłudze znaczących inwestycji energetycznych, koncentrując się w szczególności na inwestycjach w zakresie energii odnawialnej oraz negocjowaniu (fizycznych i wirtualnych) umów zakupu energii (PPA). Kierował wieloma zespołami projektowymi przy kompleksowych analizach due diligence i ocenie ryzyka w sektorze energetycznym, ze szczególnym uwzględnieniem rynków energii jądrowej, energii elektrycznej, gazu i wodoru. Paweł świadczy również doradztwo w zakresie zasobów
odnawialnych, w tym inwestycji fotowoltaicznych i wiatrowych. Dzięki jego zaangażowaniu i podejściu, klienci lepiej orientują się i odnoszą większe sukcesy w dynamicznie zmieniającej się branży energetycznej, uznając go za autorytet w tej dziedzinie.
Przed dołączeniem do White&Case Paweł zdobywał cenne doświadczenie pracując w renomowanej międzynarodowej kancelarii prawnej i jednej z największych firm energetycznych w Polsce, w której kierował działem prawnym.
Krzysztof Kowalewski, Wiceprezes zarządu, Santander Leasing
Od początku swojej kariery zawodowej związany jest z bankami i instytucjami finansowymi, początkowo w obszarach skarbowych, poprzez działy analiz, produktu i finansów. Ze Spółkami Leasingowymi w Grupie Santander Bank Polska (wcześniej Banku
Zachodniego WBK) jest związany od ich powstania. Od 1999 roku przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej w obszarze finansów, stopniowo powiększając obszar swojej odpowiedzialności. W tym czasie odgrywał aktywną rolę w projektach informatycznych, kapitałowych oraz związanych z pozyskaniem finansowania zewnętrznego.