top of page

Polski Kongres Klimatyczny i Gala Liderów Transformacji Energetycznej

geranimo-WJkc3xZjSXw-unsplash.jpg
usgs-uGrT85dVK9U-unsplash.jpg
Szukaj

Zakres merytoryczny Polskiego Kongresu Klimatycznego 2025

Rada Programowa wskazała ponad 60 propozycji paneli i zagadnień do poruszenia w 2025 roku w kontekście zielonej transformacji.



Cyberbezpieczeństwo i digitalizacja / twin transition

 

Panel: Cyberbezpieczeństwo, a nowa energetyka oparta o źródła rozproszone, dane pomiarowe oraz nowoczesną łączność. Jak przyśpieszyć transformacje energetyczną, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo, w oparciu o transparentne procedury i standardy.


 

Panel: Jak zoptymalizować konieczne inwestycje, aby uzyskać docelowy mix energetyczny zapewniając bezpieczeństwo energetyczne?


Panel: Bezpieczeństwo energetyczne w dobie globalnych zmian- jak zapewnić stabilność dostaw energii oraz bezpieczeństwo fizyczne i cybernetyczne infrastruktury krytycznej / Stoen Operator


 

Panel: Digitalizacja energetyki. Wzrost zapotrzebowania na nowoczesne rozwiązania digitalowe. Inwestycje w rozwiązania smart, automatyzację i digitalizację sieci.

 


Strategia, transformacja, bezpieczeństwo

 

Panel: Wpływ transformacji energetycznej na bezpieczeństwo energetyczne i ekonomiczne Polski


 

Panel: Jak skutecznie realizować priorytet polskiej prezydencji w zakresie bezpieczeństwa energetycznego UE, z poszanowaniem zasad sprawiedliwej transformacji energetycznej?

 

Panel: Bezpieczeństwo energetyczne, finansowanie dekarbonizacji

 

Panel: Jak przeprowadzając transformację energetyczną jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju?

 

Panel: Ubóstwo energetyczne – skale zjawiska w Polsce, perspektywy rozwiązania problemu (m.in. realizacja Społecznego Funduszu Klimatycznego) i jego powiązania z ubóstwem transportowym (obszary występowania obu zjawisk często się pokrywają). MFIPR

 

Panel: Nowe modele biznesowe w oparciu o infrastrukturę rozproszoną MŚP, prosumentów oraz odbiorców energii elektrycznej. Jak spowodować, by transformacja energetyczna była korzystna dla wszystkich.

 

Panel: Scenariusze rozwoju systemu energetycznego w perspektywie średnio- i długookresowej – jak zmieni się polski system energetyczny zgodnie z założeniami krajowych i europejskich polityk (nie tylko energetycznych)?

 

Panel: Zmiany klimatu a przyspieszenie transformacji energetycznej

 

Panel: Wyzwania transformacji energetyki – czy ewolucja wystarczy?

 

 

Panel: Nowe role giełd oraz operatorów sieci w dobie przemian rynków energii. Znaczenie usług elastyczności, rynków mocy i ich bilansowania.

Jakie usługi i dlaczego są potrzebne polskiemu systemowi elektroenergetycznemu i gazowemu?


Panel: Stan sieci energetycznych w dobie transformacji energetycznejsieci jako platforma do rozwoju energetyki rozproszonej. Zmiana funkcji sieciz dopstawczych nadostawczo-odbiorcze. Potrzeby inwestycyjne.


 

Panel: Nowy mix energetyczny – jak będzie wyglądał rynek energii i gazu w przyszłości / TGE

Docelowy mix w Polsce

Wpływ inwestycji w OZE, atom, gaz na rynek energii w Polsce

 

OZE

Panel: Źródła zeroemisyjne i zielone paliwa - kiedy odczujemy ich wpływ na cenę energii i gazu. Jakie narzędzia rynkowe będą to wspierać:

Wpływ mixu na konkurencyjność polskiej gospodarki i ceny energii dla przemysłu

Źródła odnawialne – wyzwania dla systemu elektroenergetycznego, korzyści dla odbiorców energii

Jak przełamać bariery w rozwoju zielonych paliw/ gazów?


 

Panel: Rozwój OZE w kontekście uwarunkowań infrastruktury elektroenergetycznej – koszty, ograniczenia, prognozy /PIPC


 

Panel: Przyszłość inwestycji wodorowych w Polsce

- czy zielony wodór jest w Polsce potrzebny

- jak poradzić sobie z wysokim kosztem produkcji zielonego wodoru w Polsce


 

Panel: Technologie wodorowe, rozwiązania praktyczne


 

Panel: Systemy bilansujące w polskim systemie elektroenergetycznym – biometanownie, magazyny ciepła, magazyny bateryjne, wodór (MKIS)


 

Panel: Jak przyspieszyć inwestycje w infrastrukturę elektroenergetyczną aby umożliwić dalsze przyłączanie OZE? (MFIPR)


 

Panel: Geotermia – energia przyjazna dla środowiska / PIG-PIB


 

Panel: Transformacja Energetyczna i magazynowanie energii /PIG-PIB

 

Panel: Horyzont H2: ostateczny cel czy paliwo przejściowe transformacji energetycznej? /PIG-PIB

 

Inne

 

Panel: Obalamy mity termomodernizacji! - o niezbędnych działaniach wobec nierzetelnych graczy oraz dezinformacji opóźniającej transformację energetyczną


 

Panel: Cyrkularna transformacja - szanse i wyzwania zamykania obiegu w handlu detalicznym

 

 

 

FORUM DEKARBONIZACJI PRZEMYSŁU

 

Panel pt.: Hutnictwo – wyzwanie dekarbonizacji branży

 

Panel: Jaka jest rola klientów przemysłowych w transformacji energetycznej. Co mogą zrobić by z jednej strony zoptymalizować koszty, a z drugiej dalej podążać ścieżką dekarbonizacji.


 

Panel: Co po węglu? Rozwiązania dekarbonizacyjne w ciepłownictwie.

 

Panel: Stopień mniej znaczy więcej. Czy namawianie do oszczędzania energii jest racjonalne z punktu widzenia producenta i dostawcy.


 

Panel: Rola przemysłu rolno – spożywczego i tradeingowego w niskoemisyjnej transformacji rolnictwa i produkcji żywności / Koalicja Klimatyczna


 

Panel: Transakcje PPA – rola w transformacji sektora energii oraz dekarbonizacji przedsiębiorstw: korzyści, wyzwania i przyszłość PPA.

 

Panel: Efektywność energetyczna w przemyśle /MKIS

 

Panel: Import nawozów z Rosji i Białorusi a wymagania polityki klimatycznej w zakresie nawozów produkowanych w UE

 

Panel: Transformacja energetyczna w przemyśle chemicznym i jej wpływ na konkurencyjność względem producentów spoza Unii Europejskiej

 

Panel: Cement jako przemysł energochłonny

 

Panel: Dopłaty do przemysłów energochłonnych


 

Panel: CCS (carbon capture and storage) on-shore


 

Panel: Surowce krytyczne dla dekarbonizacji i transformacji energetycznej / PIG-PIB


 

Panel: Transformacja klimatyczno-energetyczna – czy polski przemysł jest gotowy na zmiany? / PIPC


 

Panel: Regulacje + transformacja =/= konkurencyjność? Czy Polska Chemia jest w stanie pogodzić wodę z ogniem? / PIPC


 

 

 

FORUM ZRÓWNOWAŻONYCH INWESTYCJI PUBLICZNYCH

 

Panel: Wyspa energetyczna szansą na lokalną niezależność energetyczną


 

Panel: Klastry, spółdzielnie oraz lokalne społeczności energetyczne. Gdzie jesteśmy w tym momencie? Co trzeba zmienić, by usprawnić proces tworzenia lokalnych społeczności energetycznych.


 

Panel: Budowanie odporności miast na zmiany klimatu – narzędzia prawne i funduszowe (MKIS)


 

Panel: Oddolna rewolucja energetyczna - administracja centralna i samorządowa, biznes i NGOs a wyzwania termomodernizacji polskich domów


 

Panel: Jak skutecznie wspierać obszar produkcji energii z odnawialnych źródeł (OZE) w ramach funduszy unijnych?


 

Panel: Wykorzystanie funduszy unijnych w wsparciu infrastruktury energetycznej, w tym magazynowania energii oraz inteligentnych systemów.


 

Panel: Jak zaangażować środki prywatne w poprawę efektywności energetycznej w sektorze publicznym


 

Panel: Perspektywy rozwoju systemów Power to heat w Polsce /MKiS


 

Panel: Energetyka i samorządy – czas na rozwiązania szyte na miarę.


 

Panel: Ciepłownictwo – już nie tylko ciepło i ciepła woda. Jakich produktów potrzebują klienci przemysłowi, indywidualni i samorządy?


 

Panel: Zmiany dostępności zasobów wodnych /PIG-PIB


 

Panel: „Umowa społeczna a realia transformacji: czy Polska ma strategię na transformację regionów węglowych?”

Umowa społeczna, podpisana między rządem a przedstawicielami branży górniczej, miała stanowić fundament transformacji regionów węglowych. Popełniono jednak szereg błędów w jej tworzeniu, z czego można wymienić m.in.: ograniczenie stron umowy do wybranych interesariuszy, brak kompleksowego ujęcia problematyki transformacji (koncentracja wyłącznie na wydobyciu węgla), brak osadzenia w prawie (umowa o charakterze politycznym, brak powiązania z legislacją i konkretnymi działaniami organów administracji rządowej), brak określenia monitoringu i zasad zarządzania procesem.

W rezultacie brak spójnej strategii i jasnej ścieżki prowadzenia procesu transformacji wzbudza obawy, czy transformacja jest procesem planowanym, czy raczej chaotycznym, opartym na doraźnych decyzjach.

Panel mógłby analizować, czy proces ten jest metodycznie prowadzony jako projekt o jasno wyznaczonych celach i terminach, czy raczej mamy do czynienia z transformacją „samoistną”, która realizuje się w wyniku splotu różnych nieskoordynowanych działań, np. w wyniku dostępności finansowania.

Wątkiem pobocznym, ale dość interesującym, jest także instytucjonalne i systemowe przygotowanie struktur państwa do prowadzenia tak wielowątkowego procesu jakim jest transformacja regionów węglowych.


 

 

Panel „Społeczny wymiar transformacji regionów: jak angażować w proces społeczność lokalną oraz uniknąć jej marginalizacji w wyniku arbitralnych decyzji?”

Transformacja regionów węglowych niesie ze sobą nie tylko zmiany gospodarcze, ale również społeczne, które mogą prowadzić do marginalizacji lokalnych społeczności, jeśli nie zostaną odpowiednio zaadresowane.

Panel mógłby dotyczyć sposobów zapewnienia sprawiedliwej transformacji („just transition”), tj. takiej, która minimalizuje negatywne skutki dla zatrudnienia i standardu życia mieszkańców tych regionów.

Działając w duchu sprawiedliwości na rzecz społeczności regionów węglowych nie można zapominać o pozostałej części społeczeństwa, także dotykanej przez różnorakie problemy i wyzwania (na horyzoncie widać potrzeby transformacyjne także innych sektorów).

Transformację regionów byłoby dużo łatwiej prowadzić, gdyby udało się skutecznie zaangażować w proces mieszkańców – realnych i bezpośrednich interesariuszy procesu. Zatem warto zastanowić się jakie metody partycypacji społecznej należy zastosować, aby zmaksymalizować zaangażowanie w proces transformacji samych mieszkańców regionów węglowych.


Panel: Rozwój błękitno-zielonej infrastruktury, sposobem na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym / Pomorskie

 

 

 

 

 

FORUM FINANSÓW I ESG

 

Tytuł: Nowe niefinansowe obowiązki raportowe – szanse i wyzwania dla firm

Zagadnienia do poruszenia w ramach panelu:

1. omówienie nowych obowiązków niefinansowych w zakresie raportowania wprowadzanych przed Dyrektywę CSRD;

2. raportowanie niefinansowe w praktyce (dotychczasowe doświadczenia przedsiębiorców);

3. konsekwencje prawne raportu dot. zrównoważonego rozwoju, w tym:

a) czy przedsiębiorstwa (lub osoby nimi zarządzające) mogą ponieść odpowiedzialność za treść sprawozdania niefinansowego?

b) treść raportu niefinansowego a zarzut greenwashingu – czy firmy mają się czego obawiać?

. osoba zajmująca się szkoleniami w zakresie ESG – np. przedstawiciel Krajowej Izby Gospodarczej

 


Panel: Czy głównym motorem transformacji jest wizja przyszłości i plan czy dostępność finansowania ? /WiseEuropa

Pomimo, że debata o transformacji trwa już wiele lat, realizowane są różne działania i projekty, wydaje się, że procesem transformacji steruje nie wizja i plan, a dostępność środków finansowych. Ta dostępność z kolei motywuje do działania określone grupy interesariuszy. Jednocześnie jednak, nie widać aby jakaś instytucja, jakiś organ, dbał  o to, aby środki były wydawane maksymalizując efekt końcowy.

W ramach tego panelu warto przeanalizować, czy transformacja jest planowana jako całościowy proces zarządzany przez państwo i lokalne samorządy, czy raczej jako zbiór projektów i inicjatyw, których realizacja uzależniona jest głównie od funduszy unijnych i międzynarodowych. Dyskusja może dotyczyć tego, czy finansowanie działań transformacyjnych bez wyraźnie określonych celów i priorytetów jest uprawnionym sposobem działania, czy też wymaga to pilnej korekty. 


Panel: Finansowanie prywatne czy publiczne – jak wspierać rolników w działaniach na rzecz ochrony klimatu i adaptacji do jego zmian.


 

Panel: Finansowanie zielonych inwestycji


 

Panel: Jak dokonać transformacji energetycznej (w tym ciepłowniczej) w samorządzie dbając o stabilność finansów JST? PFR


 

 

Panel: Finansowanie energetyki jądrowej przez kapitał zagraniczny – szanse i wyzwania 

- Jakie modele finansowania energetyki jądrowej są najbardziej atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów? 

- Jakie są globalne przykłady sukcesów i porażek w tym sektorze? 

- Czy współpraca międzynarodowa może być kluczem do realizacji polskich planów atomowych? 

   

 

Panel: Zielona transformacja jako motor wzrostu polskiej gospodarki  /PFR

- Jakie sektory polskiej gospodarki zyskają najwięcej na zielonej transformacji? 

- Jakie wsparcie mogą zaoferować instytucje publiczne? 

- Jak Polska może stać się hubem zielonych technologii w regionie? 


 

 

FORUM NAUKA I TECHNOLOGIE

 

Panel: Potencjał nowych technologii wodorowych w kontekście wypełnienia celów dekarbonizacyjnych – uwarunkowania, stan obecny, prognozy / PIPC


 

Panel: Nowe technologie szansą na przeciwdziałanie zmianom klimatu / Pomorskie

 

Panel: Dialog, neutralność technologiczna

 

Panel: Jak nowe technologie mogą przyspieszyć i ułatwić sprawiedliwą transformację i dekarbonizację gospodarki? MFIPR


 

Jak uczynić gospodarkę bardziej konkurencyjną dzięki szybkiej transformacji energetycznej i nowym technologiom? MFiPR


 

Comments


bottom of page