top of page

Panel F4: Green Transition as a Driver of Growth for the Polish Economy 

IMG_2675.JPG
Anna
Chmielewska
Associate Director, Senior Banker
EBRD
Grzegorz Rabsztyn zdjecie 2 (2).jpg
Grzegorz
Rabsztyn
EBI
image001-2.jpg
Jan
Domanik
Chief Sustainability Officer i Dyrektor Departamentu Strategii PFR
FOT S. Finke v. 1.0 24.02.2024.jpg
Szymon 
Finke
Dyrektor projektu w Biurze Badań, Rozwoju i Cyfryzacji, PKP
20250112_151318.jpg
Magdalena Sobczyńska
Total Energies
tbc
Anita Rodkiewicz.jpg
dr Anita Rodkiewicz-Ryżek
dyrektor rozwoju zielonego finansowania w Santander Leasing

Zagadnienia

- Jakie sektory polskiej gospodarki zyskają najwięcej na zielonej transformacji?  

- Jakie wsparcie mogą zaoferować instytucje publiczne?  

- Jak Polska może stać się hubem zielonych technologii w regionie?  

Przeszkody w rozwoju innowacyjności oraz technologii w energetyce oraz gospodarce - czy polskie cleantech’y muszą szukać wsparcia oraz finansowania poza Polską i poza polskim sektorem bankowym?

Środowisko regulacyjne w Polsce i Europie – czy pomaga w transformacji, możliwościach finansowania transformacji oraz rozwoju nowych technologii?

Finansowanie Transformacji Klimatycznej – czy wszystkie inwestycje musza być w pełni zgodne z taksonomią?

Piotr Matczuk, Prezes Zarządu PFR

Ekonomista i menedżer z 17-letnim doświadczeniem zawodowym, w tym 10-letnią praktyką w międzynarodowych instytucjach rozwojowych. W latach 2017-2024 przedstawiciel Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC) - agendy Grupy Banku Światowego w Polsce, gdzie odpowiadał za realizację strategii IFC, projekty inwestycyjne i doradcze, rozwój biznesu oraz relacje z partnerami publicznymi i prywatnymi. Przed dołączeniem do IFC nadzorował realizację projektów strategicznych w PKP Intercity. W latach 2011-2014 doradca w radzie nadzorczej Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W latach 2008-2011 analityk rynków finansowych w Narodowym Banku Polskim i pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej. Absolwent studiów ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej oraz programu sustainable corporations w Saïd Business School na Uniwersytecie Oxfordzkim.

Anna Chmielewska, Associate Director, Senior Banker w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju EBRD

Anna Chmielewska ma 17 lat doświadczenia w finansach i bankowości, w tym rozległe doświadczenie w zakresie finansowania strukturyzowanego.


Obecnie, z ramienia Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju EBRD jest odpowiedzialna sektory energetycznych i użyteczności publicznej oraz zasobów naturalnych. Jej obowiązki obejmują strukturalizację i realizację finansowania EBOR, w tym struktur finansowania projektów, partnerstwa publiczno-prywatnego i prywatyzacji.


Anna dołączyła do EBRD w 2006 roku i od tego czasu prowadzi liczne projekty finansowe w różnych sektorach (w tym IT, transport, nieruchomości) ze stopniowo rosnącą specjalizacją w zakresie energii i infrastruktury. Transakcje te obejmowały szeroki zakres złożonych wierzytelności, umów kapitałowych oraz konsorcjalnych. Przed dołączeniem do EBRD Anna pracowała jako kierownik ds. Ryzyka instrumentów pochodnych w Barclays Capital w Londynie. Wcześniej zdobywała doświadczenie w AIB w Dublinie, HVB w Monachium oraz w Narodowym Banku Polskim.


Jest doktorem nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, magister finansów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, CEMS Masters in International Management.

Anita Rodkiewicz-Ryżek - dyrektor zielonego finansowania w Santander Leasing

Menedżerka z bogatym doświadczeniem w sektorze finansowym. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała w takich instytucjach jak: mBank, ING Bank Śląski, Bank Handlowy w Warszawie, Deutsche Bank Polska oraz Millennium Leasing. W lutym 2022 roku dołączyła do zarządu BOŚ Leasing – EKO Profit S.A. jako wiceprezes, a od listopada 2022 roku pełniła funkcję prezesa zarządu tej

spółki. Pracowała jednocześnie w Banku Ochrony Środowiska odpowiadając za zielone finansowanie klientów w segmencie korporacyjnym. W marcu 2024 roku objęła stanowisko dyrektora green finance w Santander Bank Polska oraz

Santander Leasing, gdzie zajmuje się rozwojem zielonego finansowania dla klientów biznesowych ze wszystkich segmentów.

 

Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także studia podyplomowe z zakresu Prawa Europejskiego w Instytucie Jeana Monneta. Jest także absolwentką Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W 2012 roku ukończyła studia doktoranckie oraz uzyskała stopień naukowy doktora. Dodatkowo,

ukończyła studia z zakresu bankowości w Kolegium Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Executive Master of Business Administration WAY to excellence Business School Switzerland.

Szymon Finke, Dyrektor projektu w Biurze Badań, Rozwoju i Cyfryzacji, PKP

Szymon Finke jest inżynierem kolejnictwa pełniącym funkcję Dyrektora Projektu w Polskich Kolejach Państwowych S.A., w Biurze Badań, Rozwoju i Cyfryzacji. Specjalizuje się w zarządzaniu innowacyjnymi, międzynarodowymi projektami skoncentrowanymi na dekarbonizacji, automatyzacji i cyfryzacji transportu kolejowego. W swojej pracy skupia się na implementacji nowoczesnych rozwiązań technologicznych, w tym również technologii wodorowych, które przyczyniają się do redukcji emisji i promowania zrównoważonego transportu jakim jest transport kolejowy.

Magdalena Sobczyńska, Head of Asset Management Poland, Totalenergies 

A manager with almost thirty years of experience in various industries,

which she has been successfully using for over 13 years in managing

renewable energy sources. She is involved in the RES development,

construction, and implementation to the operational phase. She is an

energy market specialist and negotiator of many PPA/CPPA and O&M

agreements. She is also a co-author of the Code of Good Practices for

Onshore Wind Energy (PSEW) and participates in educational projects

dedicated to promoting RES. ALK EMBA graduate.

rezerwat przyrody

Patron merytoryczny

FA_SANTANDER_LEASING_CV_POS_RGB.jpg

CONTACT

Kamila Król

tel. + 48 888 770 651

kamila.krol@polskikongresklimatyczny.pl

Klaudia Malinowska

biuro@polskikongresklimatyczny.pl

JOIN OUR MAILING LIST

THANK YOU! YOUR EMAIL HAS BEEN ADDED

Climate Congress of Poland and Central Northern Europe LIVE in Warsaw

& Evening Gala of the Energy Transition Leaders

Co-organizer

is the Foundation for the Management Faculty of the University of Warsaw

You can donate to this account

41 1240 6263 1111 0010 6150 1662

with adnotation Kongres Klimatyczny

Organizatorem Polskiego Kongresu klimatycznego jest Europejska Fundacja Inwestycji Zrównoważonych EFIZ.eu. Producentem jest Agencja City (www.agencjacity.pl), właściciel konferencji Forum Liderów Partnerstwa Publiczno- Prywatnego (www.forumliderowppp.pl), Forum Rozwoju Branży Konopnej oraz cyklu podcastów Polska Naturalna Klimatycznie, dostępnych na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Anchor i innych platformach. Jesteśmy producentem cyklu podcastów dla URBACT oraz współpracujemy z Rzeczpospolitą, Polskim Radiem, Polską Agencją Prasową PAP, Dziennikiem Gazetą Prawną i innymi mediami o zasięgu krajowym. AGENCJA CITY Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (kod pocztowy 00-189) przy ul. Inflanckiej 8, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejestrowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000863810, podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) o numerze identyfikacyjnym NIP 5252839615, REGON 387323921 | KONTAKT  kamila.krol@polskikongresklimatyczny.pl | tel. 888 770 651 | biuro@polskikongresklimatyczny.pl

@ 2025 Agencja City www.agencjacity.pl

bottom of page