Panel F4: Zielona transformacja na zakręcie: czy globalna polityka zahamuje motor wzrostu zielonej gospodarki?

Szymon
Finke
Dyrektor projektu w Biurze Badań, Rozwoju i Cyfryzacji, PKP

Magdalena Sobczyńska
Total Energies
tbc

dr Anita Rodkiewicz-Ryżek
dyrektor rozwoju zielonego finansowania w Santander Leasing
Zagadnienia
- Jakie sektory polskiej gospodarki zyskają najwięcej na zielonej transformacji?
- Jakie wsparcie mogą zaoferować instytucje publiczne?
- Jak Polska może stać się hubem zielonych technologii w regionie?
Przeszkody w rozwoju innowacyjności oraz technologii w energetyce oraz gospodarce - czy polskie cleantech’y muszą szukać wsparcia oraz finansowania poza Polską i poza polskim sektorem bankowym?
Środowisko regulacyjne w Polsce i Europie – czy pomaga w transformacji, możliwościach finansowania transformacji oraz rozwoju nowych technologii?
Finansowanie Transformacji Klimatycznej – czy wszystkie inwestycje musza być w pełni zgodne z taksonomią?
Piotr Matczuk, Prezes Zarządu PFR
Ekonomista i menedżer z 17-letnim doświadczeniem zawodowym, w tym 10-letnią praktyką w międzynarodowych instytucjach rozwojowych. W latach 2017-2024 przedstawiciel Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC) - agendy Grupy Banku Światowego w Polsce, gdzie odpowiadał za realizację strategii IFC, projekty inwestycyjne i doradcze, rozwój biznesu oraz relacje z partnerami publicznymi i prywatnymi. Przed dołączeniem do IFC nadzorował realizację projektów strategicznych w PKP Intercity. W latach 2011-2014 doradca w radzie nadzorczej Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W latach 2008-2011 analityk rynków finansowych w Narodowym Banku Polskim i pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej. Absolwent studiów ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej oraz programu sustainable corporations w Saïd Business School na Uniwersytecie Oxfordzkim.
Anna Chmielewska, Associate Director, Senior Banker w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju EBRD
Anna Chmielewska ma 17 lat doświadczenia w finansach i bankowości, w tym rozległe doświadczenie w zakresie finansowania strukturyzowanego.
Obecnie, z ramienia Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju EBRD jest odpowiedzialna sektory energetycznych i użyteczności publicznej oraz zasobów naturalnych. Jej obowiązki obejmują strukturalizację i realizację finansowania EBOR, w tym struktur finansowania projektów, partnerstwa publiczno-prywatnego i prywatyzacji.
Anna dołączyła do EBRD w 2006 roku i od tego czasu prowadzi liczne projekty finansowe w różnych sektorach (w tym IT, transport, nieruchomości) ze stopniowo rosnącą specjalizacją w zakresie energii i infrastruktury. Transakcje te obejmowały szeroki zakres złożonych wierzytelności, umów kapitałowych oraz konsorcjalnych. Przed dołączeniem do EBRD Anna pracowała jako kierownik ds. Ryzyka instrumentów pochodnych w Barclays Capital w Londynie. Wcześniej zdobywała doświadczenie w AIB w Dublinie, HVB w Monachium oraz w Narodowym Banku Polskim.
Jest doktorem nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, magister finansów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, CEMS Masters in International Management.
Anita Rodkiewicz-Ryżek - dyrektor zielonego finansowania w Santander Leasing
Menedżerka z bogatym doświadczeniem w sektorze finansowym. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała w takich instytucjach jak: mBank, ING Bank Śląski, Bank Handlowy w Warszawie, Deutsche Bank Polska oraz Millennium Leasing. W lutym 2022 roku dołączyła do zarządu BOŚ Leasing – EKO Profit S.A. jako wiceprezes, a od listopada 2022 roku pełniła funkcję prezesa zarządu tej
spółki. Pracowała jednocześnie w Banku Ochrony Środowiska odpowiadając za zielone finansowanie klientów w segmencie korporacyjnym. W marcu 2024 roku objęła stanowisko dyrektora green finance w Santander Bank Polska oraz
Santander Leasing, gdzie zajmuje się rozwojem zielonego finansowania dla klientów biznesowych ze wszystkich segmentów.
Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także studia podyplomowe z zakresu Prawa Europejskiego w Instytucie Jeana Monneta. Jest także absolwentką Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W 2012 roku ukończyła studia doktoranckie oraz uzyskała stopień naukowy doktora. Dodatkowo,
ukończyła studia z zakresu bankowości w Kolegium Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Executive Master of Business Administration WAY to excellence Business School Switzerland.
Szymon Finke, Dyrektor projektu w Biurze Badań, Rozwoju i Cyfryzacji, PKP
Szymon Finke jest inżynierem kolejnictwa pełniącym funkcję Dyrektora Projektu w Polskich Kolejach Państwowych S.A., w Biurze Badań, Rozwoju i Cyfryzacji. Specjalizuje się w zarządzaniu innowacyjnymi, międzynarodowymi projektami skoncentrowanymi na dekarbonizacji, automatyzacji i cyfryzacji transportu kolejowego. W swojej pracy skupia się na implementacji nowoczesnych rozwiązań technologicznych, w tym również technologii wodorowych, które przyczyniają się do redukcji emisji i promowania zrównoważonego transportu jakim jest transport kolejowy.
Magdalena Sobczyńska, Head of Asset Management Poland, Totalenergies
Menadżerka z prawie trzydziestoletnim doświadczeniem z różnych branż, które skutecznie od ponad 13 lat wykorzystuje zarządzając odnawialnymi źródłami energii. Zajmuje się ich dewelopmentem, budową oraz wdrożeniem do fazy operacyjnej. Jest specjalistką rynku energii i negocjatorką wielu umów PPA/CPPA i O&M. Jest także współautorką Kodeksu Dobrych Praktyk Energetyki Wiatrowej na Lądzie (PSEW) oraz uczestniczy w projektach edukacyjnych dedykowanych promocji OZE. Absolwentka ALK EMBA.

Patron merytoryczny
