top of page

Panel T2: Potencjał nowych technologii wodorowych w kontekście wypełnienia celów dekarbonizacyjnych – uwarunkowania, stan obecny, prognozy 

PREZENTACJA WPROWADZAJĄCA

"Wyzwania wdrożenia wodoru na polskiej kolei" Szymon Finke, PKP
Grzegorz_Jozwiak2024.jpg
Grzegorz Jóźwiak

Dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych, Orlen

Tchorek_G_5d.jpeg
Grzegorz
Tchorek

Uniwersytet Warszawski

MODERATOR

boguslawski.jpeg
Jacek Bogusławski

Członek Zarządu Woj. Wielkopolskiego

foto_Stanisław Mikulski_ PIG _MG_1129.jpg
Stanisław Mikulski

Zastępca dyrektora ds. naukowych i wsparcia naukowego państwowej służby geologicznej

PIG-PIB

FOT S. Finke v. 1.0 24.02.2024.jpg
Szymon 
Finke

Dyrektor Projektu w Biurze Badań, Rozwoju i Cyfryzacji

PKP

Sylwia Buzniak
Sylwia Buźniak

Wiceprezeska Agencji Rynku Energii

ARE

pkubaszewski_optimized.jpg
Przemysław Kubaszewski

Industry Manager

Endress+Hauser

 

Zakres tematyczny

  • Horyzont H2: ostateczny cel czy paliwo przejściowe? – Jaką rolę powinien pełnić wodór w długofalowej strategii transformacji energetycznej? Czy jest to docelowe paliwo przyszłości, czy jedynie pomost do pełnej dekarbonizacji?

  • Zielony wodór w Polsce – konieczność czy nadmiar ambicji? – Jakie sektory polskiej gospodarki najbardziej potrzebują zielonego wodoru? Czy jego rozwój powinien być priorytetem w krajowej strategii energetycznej?

  • Jak obniżyć koszty produkcji zielonego wodoru w Polsce? – Czy możliwe są innowacyjne modele finansowania, mechanizmy wsparcia lub nowe technologie pozwalające na opłacalną produkcję zielonego wodoru?

  • Pilotażowe projekty wodorowe – jak je przyspieszyć? – Jakie są kluczowe bariery w realizacji pilotażowych projektów wodorowych w Polsce? Jakie rozwiązania praktyczne mogą pomóc w ich skutecznej implementacji i skalowaniu?

Szymon Finke – dyrektor projektu w Biurze Badań, Rozwoju i Cyfryzacji, PKP

Szymon Finke jest inżynierem kolejnictwa pełniącym funkcję Dyrektora Projektu w Polskich Kolejach Państwowych S.A., w Biurze Badań, Rozwoju i Cyfryzacji. Specjalizuje się w zarządzaniu innowacyjnymi, międzynarodowymi projektami skoncentrowanymi na dekarbonizacji, automatyzacji i cyfryzacji transportu kolejowego. W swojej pracy skupia się na implementacji nowoczesnych rozwiązań technologicznych, w tym również technologii wodorowych, które przyczyniają się do redukcji emisji i promowania zrównoważonego transportu jakim jest transport kolejowy.

prof. dr hab. Stanisław Mikulski, Zastępca Dyrektora ds. naukowych i wsparcia naukowego państwowej służby geologicznej

Prof. dr hab. Stanisław Z. Mikulski,

jest absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, na którym w 1985 r. uzyskał tytuł magistra w specjalności geologia stratygraficzno-poszukiwawcza. Decyzją Rady Naukowej PIG-PIB w 1997 r. nadano mu stopień doktora nauk o Ziemi w zakresie geologii, a w 2008 r. stopień doktora habilitowanego nauk o Ziemi w zakresie geologii złóż. Prezydent RP w dniu 4 stycznia 2021 r. wręczył mu nominację profesorską w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych.

W PIG-PIB jest zatrudniony od 1985 r. Przez wiele lat pełnił funkcje kierownicze zakładów/pracowni, których działalność dotyczyła surowców mineralnych.

W latach 2013–2016 był sekretarzem naukowym i pełnomocnikiem dyrektora PIG-PIB ds. ewaluacji jednostek naukowych. Należy do komitetów redakcyjnych kilku czasopism naukowych. Współredagował naukowe wydawnictwa specjalne.

Jest członkiem Rady Naukowej w PIG-PIB oraz w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie, a także członkiem grup eksperckich w ramach Stowarzyszenia Europejskich Służb Geologicznych EuroGeoSurveys.

Wielokrotnie był kierownikiem i/lub głównym realizatorem projektów naukowych przyznawanych w ramach konkursów indywidualnych, dotacji resortowych i celowych, a także krajowym liderem w międzynarodowych projektach UNESCO i EGS. Realizował również projekty międzynarodowe w ramach umów dwustronnych pomiędzy PIG-PIB i Stanowym Uniwersytetem Kolorado, Research School of Earth Sciences of ANU oraz Narodową Służbą Geologiczną Mongolii. Był sekretarzem Krajowego Komitetu IGCP (2004–2012).

Aktywnie działa w krajowych i międzynarodowych organizacjach geologicznych. Pełnił funkcję najpierw wiceprezydenta, a obecnie jest prezydentem Society for Geology Applied to Mineral Deposits.

Jest autorem ponad 250 publikacji i około 100 dokumentacji geologicznych, opracowań, raportów oraz ekspertyz z zakresu geologii złóż surowców mineralnych.

Przemysław Kubaszewski, Industry Manager w Endress+Hauser Polska

Przemysław Kubaszewski jest związany z firmą Endress+Hauser, globalnym liderem w dziedzinie automatyki i pomiarów procesowych. Specjalizuje się we wdrażaniu zaawansowanych rozwiązań technologicznych dla branży naftowo-gazowej i chemicznej. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz szerokiej wiedzy technicznej wspiera klientów w optymalizacji procesów produkcyjnych i wdrażaniu nowoczesnych technologii pomiarowych, z uwzględnieniem technologii dekarbonizacyjnych, takich jak produkcja biopaliw, biometanu, wodoru, czy też instalacje CCUS.  

W swojej karierze zawodowej zajmował się również wdrażaniem rozwiązań w zakresie sterowania farmami fotowoltaicznymi dużej mocy, a także prowadzeniem procesów ofertowych dla bloków energetycznych w zakresie automatyki procesowej. 

Wielokrotny uczestnik konferencji branżowych, publicysta w prasie specjalistycznej, doskonale łączy praktyczną wiedzę techniczną z regulacjami prawnymi, co przekłada się na efektywne wdrażanie rozwiązań zgodnych z obowiązującymi standardami.

Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Urząd Marszałkowski

Od listopada 2018 roku pełni funkcję członka zarządu województwa wielkopolskiego, gdzie nadzoruje prace Departamentu Gospodarki, Departamentu Zarządzania Środowiskiem i Klimatu, Departamentu Korzystania i Informacji o Środowisku oraz Departamentu Sportu i Turystyki. Radny województwa wielkopolskiego. Absolwent studiów MBA – zarządzanie polityką energetyczną i klimatyczną.

Od 2019 roku pełni funkcję Przewodniczącego Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, która jest platformą wymiany doświadczeń i inicjowania działań na rzecz budowy potencjału gospodarczego Wielkopolski, pozwalającego na uzyskanie statusu lidera w obszarze gospodarki związanej z wykorzystaniem technologii wodorowych.

Jest jednym z inicjatorów podpisania Deklaracji utworzenia Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, umożliwiającej stworzenie skoordynowanego i zintegrowanego ekosystemu powiązań wspierających rozwój technologii, wiedzy, biznesu i edukacji, przyczyniającego się do dekarbonizacji gospodarki na rzecz neutralności klimatycznej, z poszanowaniem wyzwań społecznych związanych z transformacją.

Dodatkowo, odpowiada za kontakty z Wielkopolską Radą Trzydziestu (WR30), reprezentującą organizacje samorządu gospodarczego, oraz od września 2020 roku jest członkiem Wielkopolskiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości. Ponadto, od sierpnia 2022 roku zasiada w Radzie Rozwoju Obszaru Gospodarczego Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Grzegorz Jóźwiak, Dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych, Orlen

Grzegorz ma 20-letnie doświadczenie w sektorze energetycznym, rafineryjnym i petrochemicznym. Posiada gruntowną wiedzę w zakresie wdrażania rozwiązań niskoemisyjnych w przemyśle. Odpowiedzialny za wdrożenie strategii wodorowej w Grupie ORLEN. Zbudował obszar wodorowy w Orlenie od podstaw. Zainicjował i uruchomił pierwszą Akademię Wodorową dla studentów w Polsce. Koordynował procesy pozyskiwania bezzwrotnego finansowania dla projektów wodorowych  z programów europejskich, takich jak Connecting Europe Facility (CEF), Important Projects of Common European Interest (IPCEI). Jest Ekspertem Cywilnym NATO w Grupie Planowania Energetycznego, Członkiem Zarządu Clean Hydrogen Partnership, Członkiem Rady Koordynacyjnej Sektorowego Porozumienia na rzecz Rozwoju Gospodarki Wodorowej w Polsce, Członkiem Rady Programowej Centrum Technologii Wodorowych Politechniki Gdańskiej. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, ukończył z wyróżnieniem podyplomowe studia Executive MBA.

Sylwia Buźniak, Wiceprezeska w Agencji Rynku Energii

Sylwia Buźniak aktualnie Wiceprezes Agencji Rynku Energii i doświadczona managerka z 14-letnim stażem w sektorze energetycznym, specjalizująca się w sprzedaży, negocjacjach, zarządzaniu projektami biznesowymi oraz transformacji energetycznej. Ekspertka w obszarze odnawialnych źródeł energii (OZE), strategii dekarbonizacji oraz bezpieczeństwa energetycznego Polski. Z szeroką wiedzą na temat procesów regulacyjnych i rynkowych. Doświadczenie zdobywała w spółkach koncernów energetycznych, takich jak E.on Polska S.A.czy RWE Polska S.A. Uczestniczka wielu debat i konferencji poświęconych energetyce.

 

Członkini Women in Nuclear Polska oraz Chapter Zero Poland, aktywnie zaangażowana w edukację społeczną, walkę z dezinformacją i promowanie zrównoważonych rozwiązań w energetyce.

Członkini Rady do spraw Kobiet na Rynku Pracy przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

Obecnie rozwija swoją wiedzę w zakresie energetyki jądrowej na SGH, łącząc praktyczne doświadczenie biznesowe z zaawansowaną analizą rynkową. Jej misją jest budowanie bezpiecznej, zrównoważonej i konkurencyjnej przyszłości energetycznej Polski.

KONTAKT

Organizacja i merytoryka

Umowy, faktury

Jan Skrzypkowski

Kamila Król

tel. 888 770 651

Kamila.Krol@polskikongresklimatyczny.pl

Administracja, informacja, rejestracja uczestników, udostępnianie oferty

Karolina Kobiela

biuro@polskikongresklimatyczny.pl

Obsługa Partnerów

Paulina Staromłyńska

partnerzy@polskikongresklimatyczny.pl

Zapisz się do listy mailingowej aby otrzymywać aktualne informacje

Dziękuję! Jesteś na liście mailingowej.

Polski Kongres Klimatyczny na żywo

i Gala Liderów Transformacji Energetycznej

Organizator:

Europejska Fundacja Inwestycji Zrównoważonych

Producent: Agencja City Sp. z o.o.

Organizatorem Polskiego Kongresu klimatycznego jest Europejska Fundacja Inwestycji Zrównoważonych EFIZ.eu. Producentem jest Agencja City (www.agencjacity.pl), właściciel konferencji Forum Liderów Partnerstwa Publiczno- Prywatnego (www.forumliderowppp.pl), Forum Rozwoju Branży Konopnej oraz cyklu podcastów Polska Naturalna Klimatycznie, dostępnych na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Anchor i innych platformach. Jesteśmy producentem cyklu podcastów dla URBACT oraz współpracujemy z Rzeczpospolitą, Polskim Radiem, Polską Agencją Prasową PAP, Dziennikiem Gazetą Prawną i innymi mediami o zasięgu krajowym. AGENCJA CITY Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (kod pocztowy 00-189) przy ul. Inflanckiej 8, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejestrowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000863810, podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) o numerze identyfikacyjnym NIP 5252839615, REGON 387323921 | KONTAKT  kamila.krol@polskikongresklimatyczny.pl | tel. 888 770 651 | biuro@polskikongresklimatyczny.pl

@ 2025 Agencja City www.agencjacity.pl

bottom of page