top of page

Panel E1: Jak zoptymalizować konieczne inwestycje, aby uzyskać docelowy mix energetyczny zapewniając bezpieczeństwo energetyczne?

Aleksandra Smyczyńska
MODERACJA
Aleksandra Smyczyńska

Szefowa komunikacji E.On

PSE 22.01.20255288.jpg
Robert Tomaszewski

​Dyrektor Departamentu Strategii

PSE

Dalida gepfert
Dalida
Gepfert

Wiceprezeska

ENEA

Zrzut ekranu 2025-03-20 o 20.28.37.png
Dawid Robak

Wiceprezes zarządu

Holcim

Renata Mroczek_Wiceprezes URE.jpg
Renata Mroczek

Wiceprezeska

Urząd Regulacji Energetyki

Adam Bryszewski – Wiceprezes Zarządu GAZ-SYSTEM_2.jpg
Adam 
Bryszewski

Wiceprezes zarządu

Gaz-System

19_14_Halon_Piotr_12 (2).JPG
Piotr
Hałoń

Deloitte

image1-2.jpeg
Tomoho
Umeda

Prezes zarządu

HYNFRA

Zagadnienia

Nowy mix energetyczny w Polsce to temat, który w najbliższych dekadach będzie kształtować przyszłość rynku energii i gazu. Panel dyskusyjny poświęcony temu zagadnieniu skupi się na docelowym modelu polskiego sektora energetycznego i kluczowych inwestycjach, które wpłyną na jego rozwój. Omówione zostaną perspektywy rozwoju odnawialnych źródeł energii, rola atomu oraz gazu jako elementu przejściowego, a także wpływ tych zmian na ceny energii i konkurencyjność polskiego przemysłu.

Eksperci przeanalizują, jak krok po kroku będzie ewoluował polski mix energetyczny do 2030, 2040 i 2050 roku oraz jakie działania są niezbędne, aby stworzyć stabilny, konkurencyjny i zrównoważony system energetyczny. Istotnym aspektem dyskusji będzie także rola samorządów w transformacji energetycznej, rozwój społeczności energetycznych i klastrów energii oraz przyszłość lokalnych obszarów bilansowania. Nie zabraknie również rozmów o inwestycjach gazowych, koniecznych dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, oraz o roli magazynowania energii jako potencjalnej alternatywy dla części z tych inwestycji.

Transformacja polskiego sektora energii wymaga zintegrowanego podejścia, optymalizacji nakładów i wdrażania innowacyjnych technologii. W tym kontekście kluczowym wyzwaniem będzie także rozwój technologii wychwytywania CO₂ (CCS), zwłaszcza w energochłonnych branżach, takich jak przemysł cementowy. Wzrost zapotrzebowania na energię wynikający z instalacji CCS stawia przed przedsiębiorstwami wyzwanie dostępu do dużych ilości niskoemisyjnej energii, co będzie w dużej mierze zależeć od odpowiednich regulacji i strategii inwestycyjnych.

Panel będzie okazją do przedstawienia różnych perspektyw na przyszłość polskiego rynku energii i gazu, uwzględniając zarówno aspekty technologiczne, jak i ekonomiczne, regulacyjne oraz społeczne.

Aleksandra Smyczyńska, Szefowa komunikacji E.On

Dr Aleksandra Smyczyńska- szefowa komunikacji Grupy E.ON Polska S.A. Odpowiada za komunikację korporacyjną i Public Affairs. Zajmuje się także CSR. Zarządza także działaniami Fundacji E.ON.

Była odpowiedzialna za komunikację między innymi w PKP Cargo i Banku Pekao S.A.

Dalida Gepfert, Wiceprezeska Enea

Dalida Gepfert to menadżerka z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu budową i restrukturyzacją organizacji, wdrażaniem systemów IT oraz podnoszeniem jakości usług dla klientów w całym łańcuchu wartości branży energetycznej – od produkcji, przez dystrybucję, aż po handel hurtowy i detaliczny. Doświadczona liderka z praktyczną wiedzą o finansach, znana z budowania transparentnych i trwałych relacji biznesowych i społecznych, zarówno w środowisku polskim, jak i międzynarodowym.

Karierę zawodową rozpoczęła w Górnośląskim Zakładzie Energetycznym. Doświadczenie zdobywała w Grupie Vattenfall, gdzie w latach 2000-2010 odpowiadała m.in. za finanse icontrolling. W Grupie PZU w latach 2010-2013 zarządzała finansowo-księgowym centrum usług wspólnych, jako Dyrektor Jednostki Centrum Gospodarki Własnej Grupy PZU oraz w Grupie Enea pełniła w latach 2013-2016 funkcję wiceprezeski ds. finansowych, odpowiadając za finanse i controlling, zarządzanie ryzykiem, ubezpieczenia i IT. Od 2017 r. była odpowiedzialna za finanse w Veolii Energii Poznań, a między 2019 i 2022 r. była prezeską tej spółki, nadzorując projekty strategiczne oraz procesy zarządzania zmianą.

 

W latach 2022-2023 prezeska spółki Veolia Energy Contracting Poland, nadzorująca m.in. sprzedaż energii, gazu i ciepła oraz logistykę paliw dla Grupy Veolia. Od 2024 r. jest wiceprezeską ds. Korporacyjnych w Grupie Enea. Jest absolwentką Finansów i Bankowości na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Ukończyła Executive MBA na Stockholm University Business School oraz na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Posiada również dyplom Ernst & Young Academy of Business, MSSF oraz tytuł Certified Public Accountant (CPA).

Adam Bryszewski, Wiceprezes Zarządu GAZ-SYSTEM

Jest doświadczonym finansistą z wieloletnim stażem w branży gazowniczej i energetycznej. Specjalizuje się w finansach korporacyjnych, pozyskiwaniu funduszy, kwestiach regulacyjnych, strategii biznesowej, analizie finansowej oraz planowaniu i kontroli wewnętrznej. Posiada także bogate doświadczenie w audycie.

Swoją karierę zawodową zaczynał w audycie oraz konsultingu (PwC, Andersen Business Consulting). Ze spółką GAZ-SYSTEM związany był w latach 2004-2020, gdzie odpowiadał za nadzór i organizację działań finansowych, księgowych, podatkowych, regulacyjnych i kontrolingowych. Podczas swojej pracy zapewnił m.in. finansowanie budowy pierwszego w Polsce Terminalu LNG w Świnoujściu, uzyskując na ten cel środki z banków komercyjnych oraz unijne (EEPR i POIiŚ). Był odpowiedzialny za implementację procesów oceny efektywności ekonomicznej nowych przedsięwzięć i priorytetyzacji portfolio inwestycyjnego (KOI). Wdrożył również zintegrowany system ERP – SAP.

 

W ostatnich trzech latach w Polskiej Grupie Energetycznej PGE S.A. pełnił funkcje dyrektora Departamentu Skarbu oraz szefa zespołu finansowania projektowego Offshore. W tym czasie odpowiadał za zapewnienie finansowania morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3, czyli największego projektu offshorowego na polskim Morzu Bałtyckim.

Adam Bryszewski jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Uzyskał także dyplom z zakresu rachunkowości finansowej i zarządczej, finansów, audytu oraz IT w Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), a także międzynarodowy dyplom audytora wewnętrznego wydany przez Institute of Internal Auditors (IIA). Adam Bryszewski pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu GAZ-SYSTEM od marca 2024 roku.

Maciej Sypek, Prezes Zarządu Holcim

Maciej Sypek został Prezesem Zarządu Holcim w Polsce w lutym 2024 r. Z Holcim Polska związany jest od rozpoczęcia swojej kariery zawodowej w 2007 roku. Od 2019 roku pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu, Dyrektora Generalnego — Sprzedaż i Logistyka Cementu i odpowiadał m.in. za wprowadzenie na rynek cementów niskoemisyjnych ECOPlanet. W

latach 2015-2019 wdrażał strategię rozwoju zespołów badawczo-rozwojowych i stworzył krajowy dział wsparcia technicznego.

Jest absolwentem technologii chemicznej na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Uzyskał dyplom z zarządzania w Polsko- Amerykańskiej Szkole Biznesu na Politechnice Krakowskiej oraz Politechniki Warszawskiej w ramach Holcim Discovery Programme. W 2023 roku obronił doktorat na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie inżynieria chemiczna.

Piotr Hałoń, Partner Deloitte

Członek Grupy Energy & Resources w Deloitte w Polsce.

Piotr ma kilkunastoletnie doświadczenie zdobyte w sektorze energetycznym; posiada gruntowną wiedzę handlową oraz techniczną nt. funkcjonowania rynków, produktów i kontraktacji mediów energetycznych. 

Jako certyfikowany makler Towarowej Giełdy Energii wprowadzał zróżnicowane modele zarządzania strategią, realizował projekty z zakresu sprzedaży i wsparcia, marketingu, restrukturyzacji oraz akwizycji. Odpowiadał za rozwoju portfela produktowego ukierunkowanego głównie na odnawialne źródła energii, efektywność energetyczną i dekarbonizację.Pełniąc funkcję kierowniczą w jednej z największych spółek obrotu w Polsce współpracował z klientami energochłonnymi, sektorem rozproszonym oraz jednostkami publicznymi i państwowymi, a w sektorze prywatnym realizował projekty dla klientów z obszaru SME oraz mass market.

Piotr jest absolwentem Międzywydziałowej Szkoły Energetyki (dziś wydział Energetyki i Paliw) na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz w trakcie studiów podyplomowych Krakowskiej Szkoły Biznesu przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Member of the Energy & Resources at Deloitte in Poland.

Piotr is a member of the Energy, Resources & Industrials Group in Deloitte, Poland. He has several years of experience in the energy sector and complex commercial and technical knowledge of the functioning of markets, products and principles of energy contracting. 

As a certified broker of the Polish Power Exchange he implemented differentiated strategy management models, implemented sales, marketing, restructuring and acquisition projects. He was responsible for the development of a product portfolio focused mainly on renewables, energy efficiency and decarbonisation.

In a managerial role at one of the largest trading companies in Poland, he worked with energy-intensive customers, the distributed generation sector and public and state entities. Within the commercial sector, he carried out projects for SME and mass market customers.

Piotr is a graduate of the Interdepartmental School of Energy (today the Faculty of Energy and Fuels) at the AGH University of Science and Technology in Krakow and in the course of postgraduate studies at the Krakow Business School at the Cracow University of Economics.

Renata Mroczek, Wiceprezeska, Urząd Regulacji Energetyki

Renata Mroczek jest absolwentką prawa na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie ukończyła też studia podyplomowe z funduszy europejskich. Ukończyła również studia podyplomowe z zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Posiada uprawnienia Pełnomocnika ds. Zintegrowanych Systemów Zarządzania w zakresie zarządzania jakością, środowiskiem i BHP. Jest ekspertem w dziedzinie szeroko pojętego prawa energetycznego i postępowania administracyjnego, w tym odpowiedzialności administracyjnej z tytułu naruszeń obowiązków ustawowych i warunków koncesyjnych. W Urzędzie Regulacji Energetyki od kwietnia 2017 r. na stanowisku dyrektora Środkowo-Zachodniego Oddziału Terenowego z siedzibą w Łodzi – największej terenowej jednostki obejmującej swoją właściwością województwo mazowieckie i łódzkie. Tam zajmowała się wieloma zagadnieniami z obszaru ciepła, energii elektrycznej (w tym magazynami energii i oze), paliw gazowych i paliw

płynnych. Jako zastępca przewodniczącej Zespołu ds. Ciepłownictwa powołanego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, aktywnie uczestniczyła w przygotowaniu szeregu rozwiązań wspierających inwestycje i transformację sektora ciepłowniczego, wraz z opracowaniem nowego modelu regulacyjnego. Wcześniej, po krótkim doświadczeniu w bankowości, przez kilkanaście lat związana z ochroną zdrowia, ostatnio w randze zastępcy dyrektora wielospecjalistycznego szpitala - jednej z największych

placówek w województwie łódzkim, gdzie zdobyła szerokie kompetencje w zarządzaniu ludźmi i rozbudowanymi strukturami organizacyjnymi, wielomilionowymi projektami oraz procesami. Na stanowisko Wiceprezesa Urzędu Regulacji Energetyki wyłoniona w wyniku otwartego konkursu i powołana z dniem 30 października 2024 r. przez Prezesa URE Rafała Gawina.

W pracy z ludźmi najbardziej wierzy w dialog, partnerstwo i siłę relacji.

Robert Tomaszewski, Dyrektor Departamentu Strategii, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

Wcześniej szef działu energetycznego Polityki Insight.Twórca serwisu PI Energy oraz podcastu „Energia do zmiany”, nagrodzonego w 2021 r. Platynowym Megawatem. Absolwent Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim i podyplomowych

studiów z funkcjonowania rynku energii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a także stypendysta Northeastern Illinois University w Chicago oraz Radboud University Nijmegen.

Dawid Robak, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Finansowy i Zakupów, Holcim Polska

Od 1 stycznia 2017 roku pełni funkcję Dyrektora Finansowego Holcim w Polsce.

W 2016 roku, jako Kierownik Projektu zajmował się wdrożeniem modelu EBM (European Business Model) obejmującego zintegrowany system ERP SAP, systemy informacji technicznej TIS oraz połączenie z Regionalnym Centrum Usług Biznesowych w Koszycach.

W latach 2016-2014 pracował jako Krajowy Kontroler Finansowy.

W 2014 roku pracował na stanowisku Kontrolera Finansowego w działalności cementowej, a w latach 2013-2009 w działalności kruszywowej w Polsce, na Ukrainie i na Węgrzech.

W 2009 roku dołączył do Holcim na stanowisku Analityka ds. Strategii i Rozwoju.

Wcześniej związany był z General Motors Poland w Niemczech i Polsce.
Posiada certyfikację ACMA i CGMA oraz dyplom MBA w ramach LH Discovery Programme.

Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej na kierunkach finanse i bankowość oraz zarządzanie i marketing. Ukończył też Uniwersytet Johannesa Gutenberga w Moguncji w ramach programu zintegrowanego ze Szkołą Główną Handlową.

KONTAKT

Organizacja i merytoryka

Umowy, faktury

Jan Skrzypkowski

Kamila Król

tel. 888 770 651

Kamila.Krol@polskikongresklimatyczny.pl

Administracja, informacja, rejestracja uczestników, udostępnianie oferty

Karolina Kobiela

biuro@polskikongresklimatyczny.pl

Obsługa Partnerów

Paulina Staromłyńska

partnerzy@polskikongresklimatyczny.pl

Zapisz się do listy mailingowej aby otrzymywać aktualne informacje

Dziękuję! Jesteś na liście mailingowej.

Polski Kongres Klimatyczny na żywo

i Gala Liderów Transformacji Energetycznej

Organizator:

Europejska Fundacja Inwestycji Zrównoważonych

Producent: Agencja City Sp. z o.o.

Organizatorem Polskiego Kongresu klimatycznego jest Europejska Fundacja Inwestycji Zrównoważonych EFIZ.eu. Producentem jest Agencja City (www.agencjacity.pl), właściciel konferencji Forum Liderów Partnerstwa Publiczno- Prywatnego (www.forumliderowppp.pl), Forum Rozwoju Branży Konopnej oraz cyklu podcastów Polska Naturalna Klimatycznie, dostępnych na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Anchor i innych platformach. Jesteśmy producentem cyklu podcastów dla URBACT oraz współpracujemy z Rzeczpospolitą, Polskim Radiem, Polską Agencją Prasową PAP, Dziennikiem Gazetą Prawną i innymi mediami o zasięgu krajowym. AGENCJA CITY Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (kod pocztowy 00-189) przy ul. Inflanckiej 8, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejestrowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000863810, podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) o numerze identyfikacyjnym NIP 5252839615, REGON 387323921 | KONTAKT  kamila.krol@polskikongresklimatyczny.pl | tel. 888 770 651 | biuro@polskikongresklimatyczny.pl

@ 2025 Agencja City www.agencjacity.pl

bottom of page