PRELEGENCI

Beatrice Coda
CINEA Komisja Europejska
dr Beatrice Coda jest kierownikiem działu w Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska odpowiedzialnego za wdrażanie programu „Łącząc Europę” w zakresie energii.
Zainteresowania: Integracja sektorowa jako narzędzie dekarbonizacji, nowy paradygmat energetyczny dla Europy, osiąganie skutecznych działań na rzecz klimatu, rola sektora publicznego UE w przechodzeniu na gospodarkę neutralną dla klimatu i zrównoważoną środowiskowo. Więcej o programie Łącząc Europę
CINEA wspiera transgraniczne projekty z zakresu energii odnawialnej.Na okres finansowania 2021-2027 w części energetycznej zmienionego programu „Łącząc Europę” (CEF) wprowadzono nową kategorię projektów kwalifikowalnych: projekty transgraniczne w obszarze energii odnawialnej. Nowe okno CEF Energy uzupełnia inne unijne możliwości finansowania energii odnawialnej, koncentrując się w szczególności na współpracy transgranicznej w celu optymalizacji krajowych wysiłków na rzecz wykorzystania energii odnawialnej.

Piotr Maciołek
Członek Zarządu Polenergia
Z Grupą Polenergia związany od 2004 roku. Od 2016 roku pełni funkcję Chief Operating Oficer i
odpowiada za prowadzenie oraz utrzymanie i eksploatację wszystkich operacyjnych projektów. W
latach 2008 - 2016 odpowiadał w Grupie Polenergia i Grupie PEP za rozwój i eksploatację projektów
energetyki przemysłowej i konwencjonalnej. W latach 2004 - 2008 odpowiadał za finanse
największego biomasowego projektu energetyki przemysłowej zrealizowanego przez Grupę PEP w
zakładach papierniczych Mondi Świecie. Posiada wieloletnie doświadczenie operacyjne zdobyte w
takich firmach jak Telekomunikacja Polska, Sony Music Entertainment Polska oraz Master Foods
Polska. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 2001 uzyskał tytuł
MBA University of Minnesota w ramach programu WEMBA prowadzonego przez Szkołę Główną
Handlową oraz University of Minnesota.
----------------------
Piotr Maciołek
Member of the Management Board of Polenergia S.A./ Chief Operation Officer
A Group associate since 2004. Since 2016, Chief Operating Officer at Polenergia Group in charge of
leading, maintaining, and executing all operational projects. Between 2008 and 2016, responsible in
Polenergia Group and PEP Group for developing and carrying out industrial and conventional power
projects. In the years 2004 – 2008, a person responsible for finances of the largest biomass industrial
power project implemented by PEP Group in Mondi Świecie paper mill. Long-term operational
experience gained in companies such as Telekomunikacja Polska, Sony Music Entertainment Polska,
and Master Foods Polska. A Faculty of Management graduate at the University of Warsaw. In 2001,
awarded an MBA degree at the University of Minnesota as part of the WEMBA program run by the
Warsaw School of Economics and University of Minnesota.

Kamil Liberadzki
Komisja Nadzoru Finansowego
Doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor SGH, absolwent Szkoły Głównej Handlowej oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Kamil Liberadzki jest Dyrektorem Departamentu Rozwoju Regulacji w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego oraz przedstawicielem UKNF w Komitecie Nadzorców (Board of Supervisors) Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA).

Kamil Sankowski
Członek Zarządu Polenergia Fotowoltaika
Kamil Sankowski jest współzałożycielem startup’u, który w 2021 roku został nabyty przez największą prywatna grupę energetyczną w Polsce. Tym samym Kamil został
Członkiem Zarządu Polenergii Fotowoltaiki – spółki oferującej innowacyjne rozwiązania z zakresu fotowoltaiki, ciepła i optymalizacji zużycia energii. Firma jest kluczowym graczem na rynku Odnawialnych Źródeł Energii, instalując fotowoltaikę w ponad 27 tys. gospodarstwach domowych i firmach.
Pod kierownictwem Kamila Sankowskiego, Polenergia Fotowoltaika zajęła pierwsze miejsce w rankingu Instytutu Energetyki Odnawialnej pod względem zainstalowanej mocy w instalacjach fotowoltaicznych w 2021 roku. Została także wyróżniona nagrodą Lidera Transformacji Energetycznej, której patronatem honorowym jest Komisja Europejska oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz otrzymała Orła Polskiej Przedsiębiorczości – synonim sukcesu i symbol najwyższej jakości w polskiej gospodarce.
Mottem życiowym Kamila jest fraza – „Ty kreujesz swoją przyszłość”, dlatego Polenergia Fotowoltaika przez cały czas wprowadza do swojej oferty nowoczesne
produkty – utrzymując pozycję lidera rynku i wskazując nowe kierunki rozwoju branży.
Spółka może pochwalić się m.in. własnymi modułami fotowoltaicznymi, jak również autorską aplikacją na tablety i smartfony, dzięki której klienci mogą m.in.
monitorować pracę swojej instalacji (zarówno modułów jak i inwertera) czy sprawdzać dane o emisji CO 2 , którą ograniczyli dzięki elektrowni słonecznej. Dzięki
sprawnemu managementowi, profesjonalnej obsłudze klienta oraz wyśrubowanym standardom – spółka ma niezwykle wysoką ocenę jakościową i jest jedną z
najczęściej wybieranych firm fotowoltaicznych w Polsce. Potwierdzeniem tego jest ponad 2,3 tys. pozytywnych opinii klientów ze średnią oceną 4,5 w Google.
Kamil Sankowski w 2022 roku znalazł się w elitarnym gronie trzydziestu najzdolniejszych młodych Polaków według magazynu Forbes. Lista „30 przed 30”
wyróżnia liderów biznesu – najbardziej utalentowanych przedsiębiorców, inwestorów, innowatorów i menadżerów.
Kamil ma bogate doświadczenie w branży, od początku kariery zawodowej związany z branżą OZE. Jest inżynierem technologii energii odnawialnej, członkiem Rady Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW i Polskiego Stowarzyszenia Energii Słonecznej oraz prelegentem wielu branżowych konferencji.

Tomasz Wiśniewski
Giełda Papierów Wartościowych
Doktor nauk ekonomicznych, Przewodniczący Rady Nadzorczej GPW Benchmark S.A. oraz wicedyrektor Działu Rozwoju Produktów Informacyjnych i Wskaźników na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odpowiedzialny za realizację strategii ESG dla rynku kapitałowego. W 2009 roku odpowiadał za uruchomienie pierwszego indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie w Europe Centralnej – RESPECT Index. W 2013 roku z jego inicjatywy GPW, jako ósma giełda na świecie przystąpiła do inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Sustainable Stock Exchanges. Natomiast w 2019 roku odpowiadał za wprowadzenie indeksu WIG-ESG – pierwszego benchmarku ESG dla krajowego funduszu inwestycyjnego. W ostatnim okresie koordynował publikację pierwszego na rynku polskim przewodnika ESG dla spółek: „Wytyczne do raportowania ESG. Przewodnik dla spółek notowanych na GPW” oraz Strategię ESG dla rynku kapitałowego.
Od wielu lat związany z zagadnieniami ESG m.in. jako członek zespołu do spraw raportowania niefinansowego Ministerstwa Finansów, grupy roboczej do spraw zrównoważonych finansów SRRK.
Ponadto autor i współautor raportów, artykułów i opracowań naukowych na temat znaczenia zagadnień ESG na rynku kapitałowym, w tym jedynego na polskim rynku kapitałowym badania „Decyzje inwestycyjne a społeczna odpowiedzialność firm”.

dr Agnieszka Sznyk
Prezes INNOWO, Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju
Ekspert od spraw zrównoważonego rozwoju i rozwoju społeczno-ekonomicznego społeczeństwa. Od lat związana ze środowiskiem NGO, przez wiele lat pracowała dla WWF. Autorka licznych raportów i
artykułów m.in. „Innowacje 2015”, „Opracowanie metodyki i identyfikacja wskaźników gospodarki o obiegu zamkniętym dla gospodarki Polski w ujęciu regionalnym”, „Metodologia dopasowania cyrkularnych modeli biznesowych do priorytetowych sektorów wdrażania gospodarki o obiegu
zamkniętym w Polsce”, „Wpływ innowacyjnych firm ponadnarodowych na rozwój społeczno-
gospodarczy Polski”, „Metody pomiaru innowacji społecznych”. Inicjatorka i koordynatorka Polish
Circular Hotspot, platformy mającej na celu podejmowanie działań i łączenie różnych grup
interesariuszy na rzecz zmian cyrkularnych w Polsce. W ramach Polish Circular Hotspot pracuje nad wprowadzaniem innowacyjnych, kompleksowych, praktycznych i skalowanych rozwiązań we wszystkich sektorach gospodarki. Współpracuje z firmami przy wypracowywaniu strategii transformacji modeli biznesowych w kierunku cyrkularnym.
Realizuje liczne projekty we współpracy z samorządami lokalnymi na rzecz implementacji strategii cyrkularnych dla miast, m.in. wspólnie z Fundacją Metabolic jest liderem projektu Circular Cities w ramach którego realizowany jest skan 4 polskich miast pod kątem ich cyrkularności i możliwości zamykania obiegów. Członek Grupy Koordynującej przy European Circular Economy Stakeholder Platform, inicjatywy Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Komitetu Społeczno Gospodarczego. Posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów międzynarodowych m.in. w ramach Horyzontu 2020. Była członkiem konsorcjum międzynarodowego projektu R2PI tRansition from linear 2 circular: Policy and Innovation - trzyletni projekt w ramach programu Horizon 2020.
Jest inicjatorką i koordynatorką międzynarodowego projektu Circular Week, kampanii edukacyjnej mającej na celu podniesienie świadomość społecznej na temat zrównoważonej produkcji i konsumpcji.
Zajmuje się również public relations i komunikacją. Uhonorowana nagrodą Protona za najlepszego
specjalistę PR w sektorze organizacji pozarządowych.

Niels Malskær
Danish Energy Agency Expert at the Royal Danish Embassy in Warsaw
Niels Malskær jest doświadczonym doradcą ds. energii z Globalnego Centrum Współpracy w Duńskiej Agencji Energii, która jest częścią duńskiego Ministerstwa Klimatu, Energii i Usług Komunalnych. Jego główne obszary specjalizacji to morska energia wiatrowa i przejście na ekologiczne ogrzewanie.
Niels ma udokumentowaną historię współpracy międzynarodowej w zakresie energii z takimi krajami jak: Chiny, Stany Zjednoczone i Holandia.
Od roku Niels jest zlokalizowany w Warszawie, aby zacieśniać polsko-duńską współpracę energetyczną poprzez wymianę wiedzy między naszymi krajami na temat tego, jak najlepiej poradzić sobie z zieloną transformacją.
Niels Malskær is an experienced energy advisor from the Global Cooperation Centre at Danish Energy Agency, which is part of the Danish Ministry of Climate, Energy and Utilities. His core areas of expertise are offshore wind and the green heating transition.
Niels has a demonstrated history of working internationally on energy collaborations with countries like: China, the United States and the Netherlands.
For the past year, Niels has been located in Warsaw to strengthen Polish-Danish Energy cooperation by exchanging knowledge between our countries on how best to handle the green transition.

Kamil Kwiatkowski
Euros Energy
W przeszłości dr Kamil Kwiatkowski był związany z Wydziałem Fizyki oraz Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego, stypendysta m.in. Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Obecnie natomiast prowadzi i koordynuje badania przemysłowe w firmie Euros Energy sp. z o. o.. Jego działalność badawcza oraz wdrożenia dotyczą w szczególności optymalnego wykorzystania pomp ciepła w transformacji energetycznej oraz ich integracji z technologiami magazynowania ciepła oraz chłodu. Jako Dyrektor do spraw Projektów Badawczych odpowiada za przedsięwzięcie Ciepłownia Przyszłości – pełnoskalowy Demonstrator Technologii zostanie uruchomiony jesienią 2023 w Lidzbarku Warmińskim. W technologii Ciepłowni Przyszłości wydajne rewersyjne pompy ciepła zintegrowano z trzema dolnymi źródłami: z powietrznymi wymiennikami ciepła, z sezonowym niskotemperaturowym magazynem gruntowym typu BTES oraz sezonowym wysokotemperaturowym magazynem wodnym typu PTES. Ten niezwykle innowacyjny, pionierski projekt głębokiej dekarbonizacji ciepłownictwa, pozwala uzyskać ciepło ponad 90% OZE.
Dr Kwiatkowski jest zaangażowany w procesy transformacji energetycznej OZE wielu sektorów, m.in. ciepłownictwa, przemysłu, budownictwa, w szczególności w projekt masowej, głębokiej modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych. Bierze udział w licznych konferencjach i panelach dyskusyjnych poświęconych tym kwestiom w Polsce i poza jej granicami.

Jacek Wiśniowski
Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego
Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego. Ekonomista, przedsiębiorca, absolwent podyplomowych studiów
Executive Master of Business Administration (MBA). Przewodniczący Zgromadzenia Związku Gmin
Warm.-Mazur., Wicekoordynator Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow, Wiceprezes Stowarzyszenia
Szlaku Św. Warmii

Dorota Bartosz
Dyrektor, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego
Dyrektor techniczna ds. zrównoważonego budownictwa w Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa
Ekologicznego PLGBC.
Ponad 20 letnie doświadczenie naukowo-badawcze i dydaktyczne związane z szeroko rozumianą
efektywnością energetyczną budynków zdobyte na Politechnice Śląskiej. Autorka i współautorka
kilkudziesięciu publikacji zagranicznych i krajowych. Prelegentka wielu konferencji i seminariów
organizowanych w kraju i za granicą.
W ramach zrównoważonego budownictwa szczególnie związana z tematyką procesu dekarbonizacji
budownictwa, cyrkularnością, oceną energetyczną i aspektów środowiskowych budynków (Life Cycle
Assessment, LCA). Odpowiedzialna za merytoryczne aspekty realizowanych przez PLGBC projektów
krajowych i międzynarodowych. Ambasadorka transformacji energetycznej sektora budownictwa.
Autorka i koordynatorka pierwszego polskiego certyfikatu dla budownictwa mieszkaniowego
ZIELONY DOM.
Technical Director for Sustainable Construction at the Polish Green Building Council
More than 20 years of research and teaching experience related to the understood energy efficiency
of buildings gained at the Silesian University of Technology. Author and co-author of foreign and
domestic publications. Speaker at many conferences and seminars in Poland and abroad.
Within the framework of sustainable construction, she is particularly associated with the topics of
the building decarbonization process, circularity, energy assessment and environmental aspects of
buildings (Life Cycle Assessment, LCA). Responsible for substantive aspects of PLGBC's national and
international projects. Ambassador of energy transformation of the construction sector. Author and
coordinator of the first Polish certificate for residential construction ZIELONY DOM.

Dorota Zawadzka-Stępniak
Dyrektor, Urząd Miasta Warszawy
Dyrektorka Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej w Urzędzie M.St. Warszawy
Dorota Zawadzka-Stępniak od 1 czerwca 2022 r. Dyrektorka Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy.
Dorota ma bardzo bogate doświadczenie w zakresie ochrony powietrza, zmian klimatu oraz finansowania inwestycji proekologicznych. W okresie styczeń 2020 - maj 2022 była dyrektorką Departamentu Energii i Zmian Klimatu w Konfederacji Lewiatan oraz członkinią grup roboczych ds. energii i klimatu w BusinessEurope oraz Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy Rady Dialogu Społecznego. Wspierała przedsiębiorców prywatnych w realizacji wyzwań strategicznych i regulacyjnych wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu. W Ministerstwie Środowiska była odpowiedzialna m.in. za kreowanie polityki klimatycznej i współpracę międzynarodową w ramach Konwencji Klimatycznej. Jako Zastępczyni Prezesa Zarządu w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zarządzała programami wsparcia finansowego projektów m.in. z obszaru efektywności energetycznej, OZE i ochrony powietrza. Pracując jako dyrektorka w PwC Advisory zajmowała się doradztwem biznesowym w zakresie pozyskiwania funduszy z międzynarodowych instytucji finansowych.
Dorota jest stypendystką polsko-niemieckiego programu dla najlepszych absolwentów w dziedzinie ochrony środowiska oraz absolwentką 29 Szkoły Liderów.

Justyna Mazurkiewicz
Kierownik Zespołu Klimatu Woj. Małopolskie
Justyna Mazurkiewicz, dr inż. Nauk o Ziemi, absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od 2017 roku związana z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Kierownik Zespołu Klimatu w Departamencie Środowiska. Od 2021 Kierownik Projektu zintegrowanego LIFE EKOMAŁOPOLSKA. Od początku kariery zawodowej związana z tematem ochrony środowiska. W Urzędzie Marszałkowskim realizuje projekty związane z polityką klimatyczną, transformacją energetyczną oraz adaptacją do zmiany klimatu.

Javad Keypour
Stockholm Environment Institute
Ekspert ds. energii w Sztokholmskim Instytucie Środowiska (SEI) w biurze w Tallinie oraz wykładowca w TalTech w Estonii. Javad był kierownikiem projektu „Ścieżki dekarbonizacji gazu dla Estonii” i „Przejście na ogrzewanie neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla i ochłodzenie w Estonii do 2050 roku” w SEI Tallinn.Jego wiedza specjalistyczna obejmuje zrównoważone prawo energetyczne UE i geopolitykę, bezpieczeństwo energetyczne, technologie gazu ziemnego i analizę rynku, transformację energetyczną i wodór. Przez pięć lat pracował w irańskim biurze wiceprezydenta ds. nauki i technologii jako pracownik energetyczny ekspertem ds. rynków i prywatnym think tankiem ATEF w Teheranie. Jest także redaktorem naczelnym czasopisma Energy Diplomacy, wydawanego w Iranie. W 2019 r. Javad uzyskał tytuł magistra stosunków międzynarodowych na Politechnice w Tallinie (TalTech), a w 2011 r. tytuł magistra inżynierii chemicznej na Politechnice w Teheranie.
Doktorant w Tallinn Law School w TalTech.
Javad Keypour, Ph.D. candidate, is an energy expert at Stockholm Environment Institute (SEI), Tallinn office, and a lecturer at TalTech, Estonia. Javad has been the project manager of “Gas decarbonization pathways for Estonia” and “Transitioning to carbon neutral heating
and cooling in Estonia by 2050” at SEI Tallinn.
His expertise covers sustainable EU energy law and geopolitics, energy security, natural gas technologies and market analysing, energy transition and hydrogen. He has worked for the Iranian Vice Presidency for Science and Technology office for five years as an energy
markets expert and a private think tank, ATEF, in Tehran. He is also the chief editor of theEnergy Diplomacy Journal, published in Iran. Javad gained his MA in 2019 in international relations from Tallinn University of Technology (TalTech) and his MSc in chemical engineering from Tehran Polytechnic in 2011. He is a
PhD candidate at Tallinn Law School at TalTech. He has published more than 16 paper publications, and presented his research results in more than ten scientific events. Further information here

Krzysztof Kobyłka
WiseEuropa
Krzysztof Kobyłka - Kierownik Programu Energia i Klimat w WiseEuropa, absolwent studiów inżynierskich na kierunku Energetyka na Akademii Górniczo-Hutniczej oraz magisterskich na kierunku Energetyka jądrowa na Uniwersytecie Paris-Saclay. Doświadczenie zawodowe zdobywał w ośrodkach badawczych oraz administracji publicznej – przed dołączeniem do zespołu WiseEuropa pracownik Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Od początku swojej kariery związany z energetyką. W WiseEuropa koncentruje się na projektach związanych z polityką klimatyczną, transformacją energetyczną oraz dekarbonizacją przemysłu.

Artur Kalicki
Polenergia eMobility
Absolwent Politechniki Śląskiej z tytułem inżyniera i magistra inżynierii środowiska. Ukończył także Międzynarodowe Studia Menadżersko Finansowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz na Uniwersytecie Technicznym w Brnie. Absolwent studiów MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Ukończył również liczne szkolenia biznesowe z zakresu zarządzania projektami, ekonomii i zarządzania strategicznego.
Od 2009 r. związany z rynkiem energii i energii odnawialnej, gdzie kierował i nadzorował projekty inwestycyjne z obszaru instalacji biogazowych oraz energetyki słonecznej. Przez lata zdobył doświadczenie we wdrażaniu innowacji, rozwoju biznesu, planowaniu i zarządzaniu strategicznym.
Od 2015 w Grupie TAURON, rozwijał obszary związane z Fotowoltaiką oraz elektromobilnością. Prowadził projekty carsharingu elektrycznego oraz budowy ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych.
Pełnił funkcję eksperta oceniającego w programach akceleracyjnych ukierunkowanych na współpracę z Start-Upami przy współpracy z CVC.
Obecnie rozwija obszar elektromobilności w najbardziej zielonej i największej prywatnej grupie energetycznej w polsce, Polenergia.
Prywatnie miłośnik sportu, turystyki i motocykli.
A graduate of the Silesian University of Technology with the title of engineer and master's degree in environmental engineering. He also graduated from the International Financial Management Studies at the University of Economics in Katowice and at the University of Technology in Brno. A graduate of MBA studies at the University of Economics in Krakow. He also completed numerous business training courses in project management, economics and strategic management.
Since 2009, he has been associated with the energy and renewable energy market, where he managed and supervised investment projects in the area of biogas installations and solar energy. Over the years, he has gained experience in implementing innovation, business development, planning and strategic management.
Since 2015, in the TAURON Group, he has been developing areas related to Photovoltaics and electromobility. He led electric car sharing projects and the construction of publicly available charging stations for electric cars.
He was an expert evaluating acceleration programs focused on cooperation with Start-Ups in cooperation with CVC.
Currently, it is developing the electromobility area in the greenest and largest private energy group in Poland, Polenergia.
Privately, a fan of sports, tourism and motorcycles.

Albert Gryszczuk
Prezes Zarządu KIKE
Prezes Zarządu Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE
Doświadczony menedżer, przedsiębiorca i wynalazca. Jego strategia biznesowa opiera się na wdrażaniu pomysłów i projektów, zarówno pod względem biznesowym, jak i technologicznym. Pomysłodawca i twórca wielu klastrów energii i ich aktywny członek. Jako specjalista zajmuje się integracją systemów, które pozwalają uzyskać nowe funkcjonalności w dziedzinie energii odnawialnej, e-mobilności, finansów, zanieczyszczenia powietrza, kontroli pojazdów, mechaniki i optyki. Inwestor i anioł biznesu wspierający i wdrażający projekty z różnych dziedzin na wczesnym etapie rozwoju. Inwestor i menedżer w start-upach tworzących technologiczną przyszłość. Twórca zgorzeleckiego huba innowacji, specjalizującego się w tworzeniu technologii dla klastrów energii oraz elektromobilności. 9 listopada bieżącego roku, jako prezes Krajowej Izby Klastrów Energii, Albert Gryszczuk został uhonorowany Pierścieniem Niepodległości przyznawanym przez Stowarzyszenie Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego - SWBN.

Monika Pec
Urząd Miasta Wrocławia
Monika Pec-Święcicka - Miejski Architekt Krajobrazu, zastępca dyrektora w Zarządzie Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni, Certyfikowany Inspektor Drzew. Zajmowała się zrównoważonym rozwojem miast pod opieką Fundacji Sendzimira. Wiedzę zdobywała na uczelniach wyższych we Wrocławiu, Brnie, Walencji, Berlinie i Londynie, a praktykę w biurach projektowych w Hamburgu, Walencji oraz rodzinnym Wrocławiu. W życiu zawód architekta krajobrazu wykonywała jako projektant, społecznik, naukowiec, wykładowca, zarządca terenów zieleni i urzędnik, a w zawodzie tym najbardziej docenia jego interdyscyplinarność.
Monika Pec-Święcicka - City Landscape Architect, deputy director in the City Greenery in Wrocław. Certified Tree nad Green Spaces Inspector. She dealt with the sustainable development of cities under the supervision of the Sendzimir Foundation. She gained knowledge at universities in Wrocław, Brno, Valencia, Berlin and London, and internship in design offices in Hamburg, Valencia and her native Wrocław. In her life, she worked as a landscape architect playing a role of a designer, activist, scientist, lecturer, and manager of green areas, that is why in this profession she appreciates its interdisciplinarity the most.
_JPG.jpg)
Piotr Hałoń
Deloitte
Członek Grupy Energy & Resources w Deloitte w Polsce.
Piotr ma kilkunastoletnie doświadczenie zdobyte w sektorze energetycznym; posiada gruntowną wiedzę handlową oraz techniczną nt. funkcjonowania rynków, produktów i kontraktacji mediów energetycznych.
Jako certyfikowany makler Towarowej Giełdy Energii wprowadzał zróżnicowane modele zarządzania strategią, realizował projekty z zakresu sprzedaży i wsparcia, marketingu, restrukturyzacji oraz akwizycji. Odpowiadał za rozwoju portfela produktowego ukierunkowanego głównie na odnawialne źródła energii, efektywność energetyczną i dekarbonizację.Pełniąc funkcję kierowniczą w jednej z największych spółek obrotu w Polsce współpracował z klientami energochłonnymi, sektorem rozproszonym oraz jednostkami publicznymi i państwowymi, a w sektorze prywatnym realizował projekty dla klientów z obszaru SME oraz mass market.
Piotr jest absolwentem Międzywydziałowej Szkoły Energetyki (dziś wydział Energetyki i Paliw) na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz w trakcie studiów podyplomowych Krakowskiej Szkoły Biznesu przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Member of the Energy & Resources at Deloitte in Poland.
Piotr is a member of the Energy, Resources & Industrials Group in Deloitte, Poland. He has several years of experience in the energy sector and complex commercial and technical knowledge of the functioning of markets, products and principles of energy contracting.
As a certified broker of the Polish Power Exchange he implemented differentiated strategy management models, implemented sales, marketing, restructuring and acquisition projects. He was responsible for the development of a product portfolio focused mainly on renewables, energy efficiency and decarbonisation.
In a managerial role at one of the largest trading companies in Poland, he worked with energy-intensive customers, the distributed generation sector and public and state entities. Within the commercial sector, he carried out projects for SME and mass market customers.
Piotr is a graduate of the Interdepartmental School of Energy (today the Faculty of Energy and Fuels) at the AGH University of Science and Technology in Krakow and in the course of postgraduate studies at the Krakow Business School at the Cracow University of Economics.

Paweł Łączkowski
Deloitte
Paweł jest radcą prawnym oraz Partner Associate w kancelarii Deloitte Legal. Posiada bogate doświadczenie w projektach w sektorze energetycznym i infrastrukturalnym, w szczególności w zakresie odnawialnych źródeł energii. Pełnił funkcję menedżera w jednym z największych operatorów sieci elektroenergetycznych w Polsce. Zajmował się wdrażaniem elektromobilności, cyberbezpieczeństwa oraz GPDR w sektorze energetycznym. Pracował również dla firm świadczących usługi w zakresie gospodarki odpadami.
Wybrane doświadczenia w sektorze energetycznym :
-Radca Prawny i Szef Działu Prawnego w ENEA Operator Sp. z o.o.
-Koordynator Rady Dyrektorów Prawnych w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPIREE)
-Wdrażanie zasad ładu korporacyjnego
-Proces negocjacyjny i zarządzanie ryzykiem kontraktowym
-Lider zespołu projektowego "Zarządzanie własnością intelektualną Spółki".
-Lider zespołu projektowego "Wdrożenie krajowej regulacji w zakresie cyberbezpieczeństwa".
-Członek Rady Technicznej ENEA Operator Sp. o.o. - standardy dla sieci elektroenergetycznych
-Wsparcie prawne projektu budowy jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce (160 MW)
-Obsługa wiodącego dostawcy gazu w Polsce

Joanna Leoniewska
Deloitte Circular Economy
Joanna kieruje zespołem Deloitte Circular Economy w Polsce i Europie Środkowej. Zajmuje się doradztwem dla sektora publicznego oraz prywatnego w obszarze gospodarki cyrkularnej oraz w kierunku znalezienia linku pomiędzy efektywnym ekonomicznie a ekologicznie gospodarowaniu surowcami.
Doradza przedsiębiorstwom w dostosowaniu się do polityk krajowych oraz UE, badając wpływ ich działalności na środowisko. Specjalizuje się w tworzeniu zrównoważonych, cyrkularnych modeli biznesowych, strategii transpozycji w kierunku GOZ oraz systemów informatycznych wspierających zarządzanie oraz monitorowanie wdrożonych działań. Współpracuje również w ramach łańcucha wartości w organizacjach takich jak Business Centre Club oraz Krajowa Izba Gospodarcza.

Prof. nadzw. dr hab. inż. Marek Ściążko
AGH
Prof. nadzw. dr hab. inż. Marek Ściążko jest absolwentem Politechniki Śląskiej, którą kończył w 1975 r. W 1980 r. odbył staż naukowy w Pittsburgh Energy Technology Center w USA, gdzie wykonywał badania nad modelowaniem ciśnieniowego zgazowania węgla, w wyniku czego powstała praca doktorska. W 1993 r. otrzymał stypendium na University of North Dakota, USA, w dziedzinie zarządzania projektami inwestycyjnymi w energetyce.
W latach 1987–1993 był kierownikiem projektu i zastępcą dyrektora Polsko–Niemieckiego Centrum Badawczego ukierunkowanego na rozwój technologii pirolizy węgla. Pełnił funkcję dyrektora Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla od 1991 do 2013 roku. Obecnie pracuje na stanowisku Sekretarza Naukowego. Jest członkiem Grupy Doradczej ds. Energetyki – DG RTD UE, Komitetu Energetyki oraz Inżynierii Chemicznej Polskiej Akademii Nauk. Jest także profesorem w Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie (AGH). Jest współautorem 130 artykułów, 29 monografii i 57 patentów.

Piotr Grzymowicz
Prezydent Olsztyna
Dr inż. Piotr Grzymowicz - absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Akademii Rolniczo – Technicznej w Olsztynie. Doktor nauk technicznych.
W latach 2001-2007 zastępca Prezydenta Miasta Olsztyn. Od 2009 roku Prezydent Olsztyna. Do czasu wyboru na Prezydenta Olsztyna wykładowca na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie. W trakcie prezydentury Piotra Grzymowicza zrealizowano w Olsztynie szereg ważnych inwestycji: przywrócono komunikację tramwajową, zagospodarowano brzegi jez. Ukiel,
zrewitalizowano najpiękniejsze olsztyńskie parki, otwarto Wodne Centrum Rekreacyjno- Sportowe „Aquasfera” oraz wybudowano i zmodernizowano dziesiątki kilometrów olsztyńskich ulic. Za swoją działalność Piotr Grzymowicz został uhonorowany tytułem „Lidera Samorządu 2016”, przyznanym przez dziennik „Rzeczpospolita” oraz został laureatem „Złotej dziesiątki” rankingu „Perły Samorządu 2017”, przygotowanego przez „Gazetę Prawną”.

Antoni Bielewicz
European Climate Foundation
Antoni Bielewicz (menadżer organizacji pozarządowych), dyrektor programu krajowego w European Climate Foundation. Tematyką zmiany klimatu, zrównoważonego rozwoju i transformacji gospodarczej zajmuje się od kilkunastu lat, najpierw jako autor artykułów w prasie specjalistycznej i prelegent na konferencjach branżowych a od dekady jako pracownik Fundacji. W ramach swojej pracy wspiera organizacje pozarządowe, think tanki i media zajmujące się projektami z zakresu popularyzacji nauki i transformacji społeczno-ekonomicznej kraju. Członek rad Forum Energii i Fundacji Edukacji Klimatycznej (twórców portalu NaukaoKlimacie.pl).
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Executive Leadership Programme. Wieloletni pracownik prasy biznesowej (Computerworld, Harvard Business Review Polska) i okazjonalny autor w największych dziennikach i tygodnikach w Polsce.

Xavier Guesnu
Prezes Zarządu Lafarge w Polsce
Xavier Guesnu został Prezesem Zarządu Lafarge w Polsce w marcu 2018 r.
Z Grupą Holcim związany jest od 8-miu lat, w latach 2010 - 2013 odpowiadał za strategię i rozwój firmy Lafarge pełniąc na rynkach globalnych funkcję Wiceprezesa ds. Strategii, Rozwoju, Przejęć i Fuzji.
W latach 2013 - 2018 był Dyrektorem Generalnym linii kruszyw we wschodniej Kanadzie, gdzie zarządzał linią kruszyw oraz linią kruszyw i betonu w południowym Ontario. Wcześniej pracował jako konsultant biznesowy dla międzynarodowych firm konsultingowych, takich jak Bain & Company.
Dzięki swojemu doświadczeniu zawodowemu doskonale łączy zarządzanie strategiczne z działalnością operacyjną w dynamicznym otoczeniu konkurencyjnym i zmieniających się uwarunkowaniach rynkowych.
Jest absolwentem Mines ParisTech, jednej z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych we Francji.
Z pochodzenia Francuz, prywatnie jest żonaty i jest ojcem dwójki dzieci, jego żona jest Polką.
Pasjonują go podróże, zwiedził już ponad 30 krajów świata, wspinaczka i trekking w Alpach, Andach, Górach Atlas, jego ulubione sporty to squash i piłka nożna.

Darek Sokulski
Siemens
Dariusz Sokulski - Dyrektor działu Energy & Performance Services w Smart Infrastructure oraz Pełnomocnik ds. zrównoważonego rozwoju Siemens Polska.
Absolwent wydziału elektrycznego Politechniki Warszawskiej.
Posiada wieloletnie doświadczenie we wdrożeniach rozwiązań technologii budynkowych i infrastrukturalnych dla obiektów przemysłowych oraz użyteczności publicznej.
Od kilu lat z pasją i zaangażowaniem realizuje projekty skoncentrowane na zwiększeniu efektywności energetycznej i wydajności infrastruktury, zmniejszające jednocześnie ślad węglowy oraz wpisujące się w tworzenie biznesu odpowiedzialnego społecznie.
Obecnie jego celem jest rozwój Energy & Performance Services, w zakresie rozwiązań z obszaru GRID EDGE, rozproszonych lokalnych systemów energetycznych oraz zwiększania efektywności energetycznej oraz dekarbonizacji polskiego przemysłu.

Bartosz Swatko
Deloitte
•Przez kilkanaście lat związany z jedną z największych, globalnych firm samochodowych
•Po blisko dwóch dekadach pracy za granicą, powrócił do Polski aby wykorzystać swoje bogate, wielofunkcyjne i wielokulturowe doświadczenie na poziomi zarządczym
•Posiada wieloletnią praktykę w zarządzaniu strategicznym obszarami finansowymi biznesu na arenie międzynarodowej (Niemcy, Włochy, Polska, Luksemburg) w rolach takich jak CEO, CFO czy CRO
•Do niedawna, leader Deloitte Operations Transformation
•Obecnie, w zespole Clients and Industries, pełni role Lidera sektora Automotive w Polce.
•Posiada silne kompetencje w zakresie globalnych praktyk rozwoju strategicznego, wyprowadzania spółek z kryzysów oraz zarządzania ryzykiem
•Skutecznie wykorzystuje nowe technologie oraz dane do rozwoju firm oraz poprawy ich wyników
•
•16+ lat doświadczenia w sektorze Captive Automotive Finance
•Głębokie doświadczenie w budowaniu cyfrowej kultury zmiany oraz zadowolenia zespołów i klientów

Cezary Gołębiowski
Ecorys (Fundusze Norweskie)
Magister, inżynier budownictwa absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. W latach 2008-2018 pracował w ECORYS Polska (obecnie – niezależny ekspert), gdzie kierował działem
przygotowującym strategie i plany rozwoju lokalnego/ regionalnego oraz realizującym projekty infrastrukturalne. Realizował wiele prac dotyczących publicznego transportu miejskiego.
Uczestniczył w projektach, w ramach których zostały przygotowane zrównoważone plany mobilności
miejskiej (SUMP). Współpracował z ELTIS - The Urban Mobility Observatory w projekcie promującym
zrównoważoną mobilność.
Prowadził badania, których celem było określenie mobilności przestrzennej mieszkańców ośrodków
wojewódzkich Polski Wschodniej, określenie funkcjonalności systemów transportu miejskiego, w
tym: jakości świadczonych usług transportu miejskiego w ośrodkach wojewódzkich, poziomu zadowolenia mieszkańców z miejskiego transportu, określenie efektywności ekonomicznej systemów miejskiego transportu zbiorowego, a także wpływu na środowisko różnych rodzajów transportu w tym także systemów miejskiego transportu zbiorowego.
Obecnie kieruje badaniami służącymi przygotowaniu planów zrównoważonej mobilności dla
Aglomeracji Beskidzkiej, Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego oraz Subregionu Północnego
Województwa Śląskiego.
.jpg)
Jarosław Kawula
Członek Zarządu i Dyrektor Linii Biznesowej Large Industries w AirLiquide
Jarosław Kawula odpowiada w Air Liquide za rozwój linii biznesowej Large Industries oraz relacje z dużymi klientami przemysłowymi, m.in. z branży chemicznej czy metalurgicznej oraz działania na rzecz transformacji energetycznej. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w pracy w przemyśle chemicznym w obszarze operacyjnym, zajmował pozycje menedżerskie różnego szczebla. Absolwent Politechniki Gdańskiej, doktor inżynier technologii chemicznej, magister zarządzania, MBA.
ENG
Jaroslaw Kawula, Member of the Board and Large Industries Business Line Director in Air Liquide
Jaroslaw Kawula is responsible at Air Liquide for the development of the Large Industries business line and relations with large industrial customers, including those in the chemical and metallurgical industries, as well as energy transition activities. He has several years of experience working in the chemical industry in the operational area and has held managerial positions at various levels. A graduate of Gdansk University of Technology, he holds a PhD in chemical technology, a master's degree in management, and an MBA.

Aneta Więcka
NCBR
Aneta Więcka - kierownik projektów „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” i „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym” w Dziale Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Jest ekspertem w zakresie energetyki odnawialnej. Przez 15 lat pracowała w czołowych instytucjach zajmujących się rozwojem energetyki słonecznej i wiatrowej w Polsce. Była koordynatorem projektów finansowanych z Programów Ramowych Unii Europejskiej. Jest współautorem i autorem kilkunastu publikacji i ekspertyz z zakresu energetyki odnawialnej. Była kluczowym ekspertem w realizacji systemowych i przekrojowych ekspertyz z zakresu OZE.
Aneta Więcka - project manager of the "District Heating plant of the future" and " Combined heat and power plant in the local energy system" in the Department of Innovative Methods for Program Management Development at the National Centre for Research and Development.
She is an expert in the field of renewable energy. She worked in leading institutions dealing with the development of solar and wind energy in Poland for 15 years. She was a coordinator of projects financed from the European Union Framework Programs. He is a co-author and author of several publications and expert opinions in the field of renewable energy. She was a key expert in the implementation of systemic and cross-sectional expertise in the field of renewable energy.

Rafał Piech
Prezydent Siemianowic Śląskich
Rafał Piech z wykształcenia jest ekonomistą i menedżerem z tytułem MBA executive. Urodził się i wychował w Siemianowicach Śląskich. Od wielu lat zaangażowany w pracę samorządową na rzecz rozwoju miasta oraz pomocy najbardziej potrzebującym. Współzałożyciel Stowarzyszenia Mieszkańców Siemianowic, z listy którego otrzymał mandat radnego Rady Miasta w latach 2010–2014. Jako radny był stałym członkiem komisji Rozwoju Miasta i Inwestycji.
Od 2014 roku pełni funkcję Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie, które stara się rozwijać w oparciu stały dialog społeczny z mieszkańcami i przedsiębiorcami.
Efektem jego prezydenckich inicjatyw są projekty społeczno-gospodarcze, które zostały docenione przez środowiska rządowe, samorządowe i biznesowe w województwie śląskim i całej Polsce. Wśród nich znajdują się m.in. takie nagrody i tytuły jak:
- zwycięskie wyróżnienie dla gminy przyznane w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań samorządowych przyznane przez Smart City Forum),
- zwycięski tytuł Gminy Przyjaznej Rodzinie w konkursie marszałka województwa Śląskiego za budowę nowoczesnego miasta zaspokajającego potrzeby wszystkich grup wiekowych,
- kilkukrotne wyróżnienie gminy za wzorową kondycję finansową i tempo jej rozwoju tytułem Perły Samorządowej, przyznawanym przez kapitułę dziennika „Gazeta Prawna” i Delloite Polska gminie oraz jej gospodarzowi,
- wyróżnienie prowadzonej przez samorządowca polityki oraz projektów społecznych sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości, wyróżnionych w ogólnopolskim, pokontrolnym raporcie Najwyższej Izby Kontroli,
- wyróżnienie tytułem Prezydenta 30-lecia Polskiej Transformacji przyznanej przez kapitułę konkursu Sylwetki i Marki 30-lecia Wolności RP.
Od początku pełnienia funkcji prezydenta miasta zainicjował powstanie społecznych ciał doradczych, takich jak Rada Gospodarcza, Rada Seniorów czy Rada Sportu. Jako jeden z pierwszych prezydentów w Polsce utworzył pulę środków publicznych dla najmłodszych, wprowadzając do miasta Młodzieżowy Budżet Obywatelski. Zainicjował również organizację przez urząd miasta wyjątkowych w skali kraju, bezpłatnych targów małych i średnich firm, dzięki którym mieszkańcy miasta mają możliwość poznawać corocznie ponad 100. nowych ofert przedsiębiorców działających na terenie gminy.
Największe uznanie samorządowe zdobył za całkowitą realizację celów samorządowych, w ramach których w ciągu zaledwie pięciu lat zrewitalizował w pełni wszystkie dzielnice miasta w zakresie utworzenia nowoczesnych, bezpiecznych i ekologicznych terenów rekreacyjnych dla wszystkich grup wiekowych i społecznych, remontując jednocześnie nawierzchnię połowy długości wszystkich dróg w gminie oraz pozyskując równolegle dotacje sięgające blisko 200 milionów złotych środków zewnętrznych na inwestycje w liczącym 65 tysięcy mieszkańców mieście. Dziś, tj w 2023 roku kwota pozyskanych łącznie dotacji to ponad 300 milionów złotych.
Przyjęty przez niego kierunek oraz tempo rewitalizacji miasta pozwoliły otworzyć drugą kadencję prezydentury z drugim z najwyższych poziomów poparcia społecznego, sięgającym 84% w pierwszej turze wyborów samorządowych w 2018 roku

Giuseppe Tesoriere, PhD
Urban and Regional Economist, World Resources Institute
Giuseppe Tesoriere, PhD
Urban and Regional Economist
Research and Knowledge Exchange - WRI Ross Center for Sustainable Cities
World Resources Institute
Giuseppe Tesoriere jest starszym ekonomistą i pracownikiem naukowym z 12-letnim doświadczeniem w ponad 50 światowych miast w krajach o niskich i średnich dochodach. Obecnie pracuje w WRI Ross Center for Sustainable Cities jako Senior Urban and Regional
Ekonomista. Na tym stanowisku kieruje i prowadzi badania i analizy ekonomiczne dotyczące kluczowych kwestii luki w wiedzy i przyspieszyć realizację celów WRI w kilku wyzwaniach miejskich na całym świecie,
w tym odporność, finanse, rozwój gospodarczy i nierówności. Zanim dołączył do WRI, był starszym ekonomistą miejskim w dziale wiedzy i innowacji UN-Habitat oraz ekonomii miejskiej i branży finansowej, pracującej w Afryce i na Bliskim Wschodzie.
Posiada również kilkuletnie doświadczenie w zbieraniu danych i badaniach ukierunkowanych gospodarki aglomeracji, udział społeczności i odporność miast we współpracy z Bankiem Światowym oraz programy miejskie i projekty wiejskie Afrykańskiego Banku Rozwoju w Afryce Wschodniej. Współpracuje z organizacjami międzynarodowymi (Forum Gospodarki Miejskiej, GIZ, Asian Development Bank i Międzyamerykański Bank Rozwoju) oraz czasopism międzynarodowych (International Social Science Journal) jako ekspert miejski i recenzent. Autor ponad czterdziestu badań opublikowanych w recenzowanych czasopismach, materiałach konferencyjnych, dokumenty robocze i oficjalne raporty Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz opracowania techniczne. Uzyskał doktorat z ekonomii na podstawie pracy magisterskiej na temat dóbr publicznych w miastach krajów rozwijających się.
Giuseppe Tesoriere is senior economist and research fellow with 12 years of experience in more than
50 global cities in low and middle income countries.
He currently works at WRI Ross Center for Sustainable Cities as Senior Urban and Regional Economist. In this role, he is leading and conducting economic research and analysis to address key knowledge gaps and advance the objectives of WRI across several urban challenges globally, including resilience, finance, economic development, and inequality. Prior to joining WRI, he was senior urban economist at UN-Habitat knowledge and innovation branch, and urban economy and finance branch, working in Africa and Middle East.
He also has several years’ experience conducting data collection and studies focussed on agglomeration economies, community participation and urban resilience working with World Bank and African Development Bank urban programmes and rural projects in East Africa.
Collaborates with International Organisations (Urban Economy Forum, GIZ, Asian Development
Bank and Inter-American Development Bank), and international journals (International Social Science Journal) as urban expert and peer reviewer.
Author of more than forty research published in peer reviewed journals, conference proceedings,
working papers and official United Nations reports and technical studies.
He held a PhD in economics with a thesis on public goods in developing countries cities.

Rafał Gawin
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki
Rafał Gawin, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki
Doktor nauk technicznych ze specjalnością elektroenergetyka i gospodarka energetyczna. W Urzędzie Regulacji Energetyki od 2004 roku. Na stanowisko Prezesa URE powołany przez Prezesa Rady Ministrów 24 lipca 2019 roku.
Był m.in. członkiem grup roboczych Europejskiej Grupy Regulatorów Energii i Gazu (ERGEG) oraz Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER); członkiem Komitetu ds. Transgranicznej Wymiany Energii Elektrycznej (KE) oraz ekspertem Komisji w programach TAIEX (szkolenia dla krajów ościennych UE i kandydujących do UE), a także ekspertem Florenckiej Szkoły Regulacji oraz projektów bliźniaczych. Wielokrotnie reprezentował URE na forum międzynarodowym.
W 2013 r. był ekspertem narodowym ACER w Lubljanie, gdzie brał udział m.in w pracach nad raportem Agencji dotyczącym oceny krajowych rynków energii. Był także odpowiedzialny za współpracę z krajowymi organami regulacji energetyki.
W marcu 2021 roku został wybrany na stanowisko Wiceprzewodniczącego Rady Regulatorów ACER (ACER Board of Regulators), która pełni funkcję opiniodawczą i doradczą wobec dyrektora Agencji.
Doświadczony w sprawowaniu nadzoru nad spółkami energetycznymi, w tym w zakresie sprawozdawczości finansowej, audytu oraz inwestycji i rozwoju.
Jest autorem wielu publikacji i opracowań dotyczących sektora energetycznego, współautorem komentarza do ustawy Prawo energetyczne.

Maciej Bukowski
Prezes WiseEuropa
Doktor nauk ekonomicznych, Prezes Zarządu WiseEuropa. Pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2006-2013 Prezes Fundacji IBS. Jest współautorem wielu polskich dokumentów strategicznych (m.in. Plan Hausnera, Polska 2030 – wyzwania rozwojowe, Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju do roku 2030 (Polska 2030 – trzecia fala nowoczesności). Kierownik projektów oraz licznych komentarzy i artykułów prasowych dotyczących między innymi makroekonomii, polityki energetycznej, innowacyjności, systemu emerytalnego czy rynku pracy.

Ewa Całus
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji Klimatycznej
Ewa Całus, prawniczka, z tytułem radcy prawnego, studia prawnicze ukończyła w Uniwersytecie Jagiellońskim, menadżerka ze skończonymi studiami MBA in Public Management w Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie z pracą dyplomową pt. "Miejski model proklimatyczny ze szczególnym uwzględnieniem działań gminy miejskiej Kraków". Pracę w samorządzie terytorialnym rozpoczęła w 2014 roku dla Gminy Wadowice na stanowisku Zastępczyni Burmistrza Wadowic, dla Gminy Miejskiej Kraków pracowała na stanowisku Dyrektorki Wydziału Edukacji oraz na stanowisku Dyrektorki ds. dydaktyki i promocji w Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie. Od 2021 roku jest ekspertką ds. edukacji klimatycznej przy UN Global Compact Network Poland. Od czerwca 2022 reprezentuje Miasto Kraków jako Przewodnicząca Komisji Klimatu Związku Miast Polskich oraz reprezentuje stronę samorządową w Zespole ds. Energii, Klimatu i Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W kwartalniku "Zdanie" publikuje felietony poświęcone tematyce zmian klimatu.
W czasie zdobywania doświadczeń zawodowych zawsze stawiała na działania z zakresu edukacji dla klimatu i rozwijała projekty ekologiczne i klimatyczne. W Fundacji stworzyła wspólnie z zespołem program dydaktyczny krakowskiego ZOO i Lasu Wolskiego, który ma popularyzować wiedzę o zagrożonych gatunkach zwierząt, programach ich ochrony, wiedzę o utrzymaniu i pielęgnacji lasu. W czasie pracy w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Krakowa koordynowała przygotowanie krakowskiej eko-wyprawki dla pierwszaków, rekomendacji dla szkół na temat ograniczania zużycia plastiku. Jest współautorką raportu o Edukacji Klimatycznej w Polsce i współredaktorką raportu Edukacja Klimatyczna w Polsce 2022 – rekomendacje Okrągłego Stołu wydanych przez UN Global Compact Network Poland. W tej organizacji współpracuje z gronem wybitnych ekspertów i ekspertek w ramach Okrągłego Stołu dla Edukacji Klimatycznej działającego na rzecz włączenia treści o zmianach klimatu do programu nauczania w szkołach.

Ewa Całus
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji Klimatycznej
Ewa Całus, prawniczka, z tytułem radcy prawnego, studia prawnicze ukończyła w Uniwersytecie Jagiellońskim, menadżerka ze skończonymi studiami MBA in Public Management w Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie z pracą dyplomową pt. "Miejski model proklimatyczny ze szczególnym uwzględnieniem działań gminy miejskiej Kraków". Pracę w samorządzie terytorialnym rozpoczęła w 2014 roku dla Gminy Wadowice na stanowisku Zastępczyni Burmistrza Wadowic, dla Gminy Miejskiej Kraków pracowała na stanowisku Dyrektorki Wydziału Edukacji oraz na stanowisku Dyrektorki ds. dydaktyki i promocji w Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie. Od 2021 roku jest ekspertką ds. edukacji klimatycznej przy UN Global Compact Network Poland. Od czerwca 2022 reprezentuje Miasto Kraków jako Przewodnicząca Komisji Klimatu Związku Miast Polskich oraz reprezentuje stronę samorządową w Zespole ds. Energii, Klimatu i Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W kwartalniku "Zdanie" publikuje felietony poświęcone tematyce zmian klimatu.
W czasie zdobywania doświadczeń zawodowych zawsze stawiała na działania z zakresu edukacji dla klimatu i rozwijała projekty ekologiczne i klimatyczne. W Fundacji stworzyła wspólnie z zespołem program dydaktyczny krakowskiego ZOO i Lasu Wolskiego, który ma popularyzować wiedzę o zagrożonych gatunkach zwierząt, programach ich ochrony, wiedzę o utrzymaniu i pielęgnacji lasu. W czasie pracy w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Krakowa koordynowała przygotowanie krakowskiej eko-wyprawki dla pierwszaków, rekomendacji dla szkół na temat ograniczania zużycia plastiku. Jest współautorką raportu o Edukacji Klimatycznej w Polsce i współredaktorką raportu Edukacja Klimatyczna w Polsce 2022 – rekomendacje Okrągłego Stołu wydanych przez UN Global Compact Network Poland. W tej organizacji współpracuje z gronem wybitnych ekspertów i ekspertek w ramach Okrągłego Stołu dla Edukacji Klimatycznej działającego na rzecz włączenia treści o zmianach klimatu do programu nauczania w szkołach.