top of page

Panel F1: Czy potencjał polskiego sektora finansowego jest wystarczający aby zrealizować plan dekarbonizacji oraz inwestycji w sektorze energetycznym?

Janusz Władyczak.jpg
Janusz
Władyczak

Prezes Zarządu

KUKE

Włodzimierz Kiciński
Włodzimierz Kiciński

Wiceprezes ZBP

MODERATOR

Hodorowicz Łukasz_BOŚ.jpg
Łukasz Hodorowicz

Doradca Prezesa

BOŚ Bank

Arkadiusz Lewicki ZBP_2023-124.jpg
Arkadiusz 
Lewicki

Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej

Henri Paillere
Henri
PAILLERE 

Head Planning and Economic Studies Section (PESS)

Department of Nuclear Energy | Division of Planning, Information and Knowledge Management

International Atomic Energy Agency (IAEA)

Rafal Golebiowski.png
Rafał Gołębiowski

szef zespołu Manufacturing, Agribusiness & Services (MAS) na Polskę, International Finance Corporation 

tarnawski
Maciej Tarnawski

Dyrektor w Santander Bank Polska

Zagadnienia

Czy głównym motorem transformacji jest wizja przyszłości i plan czy dostępność finansowania?

Pomimo, że debata o transformacji trwa już wiele lat, realizowane są różne działania i projekty, wydaje się, że procesem transformacji steruje nie wizja i plan, a dostępność środków finansowych. Ta dostępność z kolei motywuje do działania określone grupy interesariuszy. Jednocześnie jednak, nie widać aby jakaś instytucja, jakiś organ, dbał  o to, aby środki były wydawane maksymalizując efekt końcowy. 

W ramach tego panelu warto przeanalizować, czy transformacja jest planowana jako całościowy proces zarządzany przez państwo i lokalne samorządy, czy raczej jako zbiór projektów i inicjatyw, których realizacja uzależniona jest głównie od funduszy unijnych i międzynarodowych. Dyskusja może dotyczyć tego, czy finansowanie działań transformacyjnych bez wyraźnie określonych celów i priorytetów jest uprawnionym sposobem działania, czy też wymaga to pilnej korekty.  

Finansowanie zielonych inwestycji

Finansowanie energetyki jądrowej przez kapitał zagraniczny. 

Jak skutecznie korzystać ze środków unijnych na atom i wodór?

Finansowanie energetyki jądrowej przez kapitał zagraniczny – szanse i wyzwania  

- Jakie modele finansowania energetyki jądrowej są najbardziej atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów?  

- Jakie są globalne przykłady sukcesów i porażek w tym sektorze?  

- Czy współpraca międzynarodowa może być kluczem do realizacji polskich planów atomowych?  

Janusz Władyczak, Prezes zarządu, KUKE

Janusz Władyczak posiada wieloletnie doświadczenie w instytucjach finansowych w kraju i zagranicą.

Z KUKE związany od 2016 r. Stanowisko prezesa zarządu zajmuje od 2018 r.  Wcześniej pełnił funkcję dyrektora departamentu produktów inwestycyjnych w PKO TFI, odpowiadając za kształtowanie strategii produktowej w zakresie funduszy inwestycyjnych, tworzenie i wdrażanie rozwiązań inwestycyjno-oszczędnościowych oferowanych klientom na rynku polskim. Pracując dla

instytucji finansowej w Austrii, wdrażał strukturyzowane produkty inwestycyjne dla klientów bankowości prywatnej oraz detalicznej jak również instrumenty pochodne w formie certyfikatów oraz warrantów notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. We francuskich bankach inwestycyjnych odpowiadał za relacje oraz zawieranie transakcji z największymi przedsiębiorstwami oraz instytucjami finansowymi z krajów Europy Wschodniej oraz Azji Środkowej. Jednocześnie współpracował z największymi agencjami kredytów eksportowych (ECA) na świecie, uczestnicząc w zabezpieczaniu wielomilionowych pożyczek bilateralnych, kredytów strukturyzowanych i syndykowanych oraz transakcji export finance.  Ukończył ESCP European School of Management z siedzibą w Paryżu. Studiował również na Uniwersytecie w Wiedniu, w Graduate Insititute of International and Development Studies w ramach Uniwersytetu Genewskiego oraz w Asian Institute of Technology w Bangkoku.

Łukasz Hodorowicz, Doradca Prezesa, Bank Ochrony Środowiska SA

Ekspert w obszarze transformacji energetycznej i finansowania zrównoważonego rozwoju. Doświadczony menedżer z ponad 20-letnią praktyką w zarządzaniu sprzedażą i rozwojem kanałów dystrybucji, posiada szerokie kompetencje w sektorze bankowym i energetycznym. Jego kariera obejmuje kluczowe stanowiska w takich instytucjach jak GE Money Bank, Bank BPH,

Meritum Bank i Nest Bank, gdzie skutecznie wdrażał innowacyjne rozwiązania produktowe i rozwijał sieci dystrybucji. W Energa-Obrót S.A. jako Dyrektor Pionu Sprzedaży Rynku Masowego odpowiadał za rozwój strategii sprzedażowych w obszarze energetyki, zdobywając unikalne doświadczenie w zakresie zarządzania transformacją sektora.

Na stanowiskach CEO w Tetrix Roofs i EcoAmper koncentrował się na wdrażaniu innowacyjnych technologii w branży odnawialnych źródeł energii oraz rozwoju projektów związanych z efektywnością energetyczną. Obecnie, jako Doradca Prezesa BOŚ Banku, angażuje się w inicjatywy wspierające zieloną transformację i finansowanie projektów proekologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych modeli finansowania zrównoważonej energetyki.

Jest zwolennikiem ekologicznych innowacji, gospodarki o obiegu zamkniętym oraz budowania partnerstw, które łączą sektor finansowy z realnymi działaniami na rzecz ochrony środowiska. Ceni zrównoważony rozwój, transformację energetyczną i zielone technologie, wierząc, że nowoczesne rozwiązania finansowe są kluczem do skutecznej dekarbonizacji gospodarki.

Włodzimierz Kiciński, Wiceprezes ZBP

W 1991 roku rozpoczął pracę w sektorze bankowym jako dyrektor departamentu zagranicznego w Narodowym Banku Polskim. Brał udział w negocjacjach Polski z Klubem Londyńskim i Klubem Paryskim w zakresie redukcji zadłużenia. Od 1995 roku był wiceprezesem zarządu Hypo-Bank Polska, a następnie wiceprezesem zarządu Banku Gospodarki Żywnościowej.

W latach 2002-2011 pełnił funkcję prezesa zarządu Nordea Bank Polska, gdzie m. in. przeprowadził fuzję z LG Petrobankiem. W tym czasie zasiadał również w organach kierowniczych Związku Banków Polskich. W 2012 roku objął stanowisko wiceprezesa zarządu ds. finansowych w KGHM Polska Miedź. W 2013 roku został wyróżniony odznaką honorową „Za zasługi dla finansów publicznych Rzeczypospolitej Polskiej”. W latach 2015 – 2017 był kuratorem w Banku Polskiej Spółdzielczości SA oraz członkiem Komisji Etyki Bankowej ZBP.

Od 2017 roku jest wiceprezesem Związku Banków Polskich.​ Absolwent studiów na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej i na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Warszawskiej. Odbył też studia podyplomowe w Instytucie Teorii Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji. Jest absolwentem Advanced Management Programme INSEAD Fontainebleau.

Henri Paillere, IAEA

Dr. Henri PAILLERE has over 29 years of experience in the nuclear energy sector and is currently working as Head of the Planning and Economic Studies Section at the International Atomic Energy Agency which he joined in February 2020. In this position, he leads the Agency’s analytical work on the economics and financing of nuclear power, its contribution to sustainable development and climate change mitigation, as well as the IAEA capacity building support in energy planning. Before that, Henri worked at the OECD Nuclear Energy Agency in Paris between 2011 and 2019, as Senior Analyst and Deputy Head of the Division of Nuclear Technology Development and Economics. Prior to these positions, he worked at the Alstom Power Company and at the French Alternative Energies and Atomic Energy Commission (CEA).

Arkadiusz Lewicki, ZBP

Prawnik, finansista, europeista. Executive MBA. Od prawie 20 lat łączy sektor publiczny 
z prywatnym na rzecz rozwoju rynku finansowego w Polsce. Inicjator powstania i dyrektor, pierwszego w Europie, Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Unii Europejskiej wspierającego przede wszystkim zrównoważone finansowanie. Jednocześnie dyrektor Zespołu ds. Programów Publicznych i Środowisk Gospodarczych Związku Banków Polskich i Członek Komitetu Finansowania Biznesu Europejskiej Federacji Bankowej. Przewodniczący platformy ZBP ds. Klimatu i Energetyki oraz delegat branżowy na szczyty klimatyczne COP. Członek  Komitetu Umowy Partnerstwa oraz komitetów monitorujących programy Polityki Spójności w Polsce, w tym obserwator w Programie Operacyjnego „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (FEnIkS). Inicjator i współrealizator Kongresu Bankowości Zrównoważonego Rozwoju. Przedstawiciel sektora bankowego 
w Komitecie przy Ministrze Finansów dla systemu gwarancji i poręczeń - w tym Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji oraz Gwarancji Ekomax. Ekspert w pracach parlamentarnych i resortowych, współautor wielu ustaw, programów publicznych i instrumentów finansowych (np. kredytu technologicznego, kredytu ekologicznego, kredytu solarnego). Wykładowca 
i autor publikacji z tematyki finansowej i prawno-administracyjnej. 

Jan Domanik, Chief Sustainability Officer / Dyrektor Departamentu Strategii PFR

Od 20 lat pracuje w sektorze instytucji finansowych oraz rządowych. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie tematów związanych z zrównoważonym rozwojem. Wspierał największe banki w Polsce i za granicą w tematach dotyczących identyfikacji kluczowych obowiązków regulacyjnych, projektowania procesów i produktów zgodnych z standardami rynkowymi (np. LMA), obliczaniu śladu węglowego (w tym dla portfela inwestycyjnego), opracowywania raportowania zgodnego z wymogami dyrektywy CSRD a także planów dekarbonizacji, w tym w zakresie przystąpienia do Sciece Based Targets Initiative (SBTi). Brał udział w projektach dotyczących identyfikacji kluczowych czynników ryzyka ESG, na które narażone były inwestycje instytucji finansowych.

 

W swojej karierze uczestniczył w audytach sprawozdań finansowych największych banków w Polsce. Wspierał także klientów, polskich i zagranicznych, w rozwoju ich działalności, w Polsce, krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz na Bliskim Wschodzie.

 

Z PFR związany jest od roku 2025, wcześniej w latach 2008-2024 pracował w działach audytu i doradztwa biznesowego PwC, a przed dołączeniem do PwC przez ponad 2 lata zatrudniony był w Narodowym Banku Polskim.

Rafał Gołębiowski, Chief Investment Officer, MAS Europe, IFC

 Rafal Golebiowski is the Chief Investment Officer at the International Finance Corporation, overseeing business development activities in the manufacturing, agribusiness, and service (MAS) sectors in Europe. 

 

Rafal has 27 years of experience in development banking in Europe, Southern Caucasus, and Central Asia, across the value chains of all MAS sectors through investments, including with multiple advisory components, and privatization projects. Rafal received Master of Business Administration degree from the University of Pennsylvania Wharton School, and Master of Law and Diplomacy from the Fletcher School of Law and Diplomacy at Tufts University.

KONTAKT

Organizacja i merytoryka

Umowy, faktury

Jan Skrzypkowski

Kamila Król

tel. 888 770 651

Kamila.Krol@polskikongresklimatyczny.pl

Administracja, informacja, rejestracja uczestników, udostępnianie oferty

Karolina Kobiela

biuro@polskikongresklimatyczny.pl

Obsługa Partnerów

Paulina Staromłyńska

partnerzy@polskikongresklimatyczny.pl

Zapisz się do listy mailingowej aby otrzymywać aktualne informacje

Dziękuję! Jesteś na liście mailingowej.

Polski Kongres Klimatyczny na żywo

i Gala Liderów Transformacji Energetycznej

Organizator:

Europejska Fundacja Inwestycji Zrównoważonych

Producent: Agencja City Sp. z o.o.

Organizatorem Polskiego Kongresu klimatycznego jest Europejska Fundacja Inwestycji Zrównoważonych EFIZ.eu. Producentem jest Agencja City (www.agencjacity.pl), właściciel konferencji Forum Liderów Partnerstwa Publiczno- Prywatnego (www.forumliderowppp.pl), Forum Rozwoju Branży Konopnej oraz cyklu podcastów Polska Naturalna Klimatycznie, dostępnych na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Anchor i innych platformach. Jesteśmy producentem cyklu podcastów dla URBACT oraz współpracujemy z Rzeczpospolitą, Polskim Radiem, Polską Agencją Prasową PAP, Dziennikiem Gazetą Prawną i innymi mediami o zasięgu krajowym. AGENCJA CITY Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (kod pocztowy 00-189) przy ul. Inflanckiej 8, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejestrowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 0000863810, podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) o numerze identyfikacyjnym NIP 5252839615, REGON 387323921 | KONTAKT  kamila.krol@polskikongresklimatyczny.pl | tel. 888 770 651 | biuro@polskikongresklimatyczny.pl

@ 2025 Agencja City www.agencjacity.pl

bottom of page