top of page
Szukaj

Banki dołączają do działań proklimatycznych

Zaktualizowano: 17 lut 2021

Banki odchodzą od finansowania elektrowni węglowych oraz kopalni i coraz częściej wprowadzają zielone obligacje. W przeciągu kilku lat, wzrosło także zainteresowanie finansowaniem ochrony środowiska.

21 europejskich banków nie będzie już finansowo wspierać kopalni węgla a 19 wycofuje się z finansowania elektrowni węglowych. Wśród nich znajdują się także banki działające na terenie Polski, np. Santander, czy Commerzbank. ING zapowiedziało, że wycofa się z finansowania inicjatyw węglowych w 2025 roku.

Emitowanie zielonych obligacji, czyli papierów wartościowych, których celem są inwestycje mające chronić środowisko, jest coraz chętniej podejmowanym działaniem przez banki. W 2018 roku bank ING wyemitował obligacje o łącznej wartości 2,6 mld euro. Wciąż podejmowane są działania, które mają na celu ujednolicić zasady emisji takich obligacji.

W 2020 roku, przy współudziale DNB Bank Polska, Grudziądz został pierwszym polskim miastem, które wyemitowało zielone obligacje na kwotę 63,2 mln zł. Obserwując sytuację na rynkach światowych, można zauważyć, że zielone obligacje będą zyskiwały na popularności.

Banki odgrywają coraz większą rolę w polityce klimatycznej. Lista banków, które będą odmawiały finansowania kopalń będzie coraz dłuższa, co poskutkuje w utrudnieniu uzyskania kapitału do inwestowania w branżę węglową..
0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page