top of page

Polski Kongres Klimatyczny i Gala Liderów Transformacji Energetycznej

geranimo-WJkc3xZjSXw-unsplash.jpg
usgs-uGrT85dVK9U-unsplash.jpg
Szukaj

Gala Liderów Transformacji Energetycznej: Innowacyjne Projekty Wspierające Ochronę Środowiska

Podsumowanie 2024

 Polski Kongres Klimatyczny Gala 2024
Gala Liderów Transformacji Energetycznej 2024

W dniu 20 marca 2024 r. odbyła się wyjątkowa gala rozdania nagród Liderów Transformacji Energetycznej, której celem było wyróżnienie najbardziej innowacyjnych i skalowalnych projektów związanych z ochroną klimatu i środowiska, jak również tych mogących przyspieszyć zieloną transformację Polski. Wydarzenie to nie tylko wyróżniło wizjonerskie podejścia do energii, ale również stanowiło platformę dla firm i instytucji, które angażują się w budowanie przyszłości opartej na zrównoważonych zasadach.

 

Gala, zorganizowana przy wsparciu firm partnerskich oraz głównego sponsora - Goldbeck Solar, zgromadziła ekspertów z różnych dziedzin, którzy wnikliwie oceniali zgłoszone projekty. Kapituła, w skład której weszli przedstawiciele renomowanych instytucji, takich jak Agencja Rozwoju Przemysłu, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz partnerzy: WiseEuropa, KEZO i Leroy Merlin, miała za zadanie wyłonienie liderów transformacji energetycznej.

 

Partnerami gali byli: Sieć Badawcza Łukasiewicz-ITECH, Digital Care, Polenergia, WiseEuropa, Leroy Merlin, AMS, KEZO/Instytut Maszyn Przepływowych, PKO Bank Polski, Deloitte, Saint Gobain, Bank Gospodarstwa Krajowego, Veolia, EDP, Grupa Danone, Global Wind Consulting.

 

 

Najwyższe noty od Kapituły zebrał i tym samym uzyskał tytuł Lidera Transformacji Energetycznej ML SYSTEM za projekt „PhotonWall - fotowoltaiczne płyty elewacyjne”. To wyjątkowe rozwiązanie otwiera nowe perspektywy wykorzystania energii słonecznej w przestrzeni miejskiej, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju.

 

Drugie miejsce przypadło firmie EDP za projekt „Alquewa floating photovoltaic installation”, który został uznany za kolejny krok w kierunku zielonej energii. Trzecie miejsce zajął ex aequo projekt „Budowa efektywnego systemu ciepłowniczego miasta Gliwice” Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Gliwice oraz „Granulaty envifill®” Grupy Azoty, co podkreśla różnorodność i znaczenie podejmowanych działań.

 

W kategorii usług i innych rozwiązań wyróżnienie otrzymał projekt „GREEN HEAT – współpraca w celu lokalnej dekarbonizacji” Instytutu Maszyn Przepływowych oraz „CCS – KONIECZNY I BEZPIECZNY” WiseEuropa, co podkreśla istotę współpracy i zaawansowanych technologii w walce ze zmianami klimatycznymi.

 

Pozostałe nagrodzone projekty to między innymi:

·       „Farma Wiatrowa Dębsk o mocy 121 MW” Polenergia

·       „Bielice - pomyślnie podłączone 80 MWp (Mega-wato-pik)” GOLDBECK SOLAR Polska

·       „Transformacja energetyczna w opolskich zakładach produkcyjnych Nutricia w latach 2021-2023” Nutricia Zakłady Produkcyjne

·       "GREEN HEAT – towards collaborative local decarbonization /GREEN HEAT – współpraca w celu lokalnej dekarbonizacji” otrzymuje Instytut Maszyn Przepływowych.

·       „PFR Green Hub” Polski Fundusz Rozwoju

·       "Koordynator Klastrów Energii” została wręczona DOEKO GROUP

·       „SMA Sunny Tripower X” otrzymał SMA Magnetics

·       Elektrotim za projekt: „Zakup wraz z dostawą, montażem i uruchomieniem zasobnika energii 660V DC na pętli tramwajowej Biskupice

·       Veolia term otrzymała nagrodę za "Malachit Września”

·       Polska Grupa Biogazowa za projekt: „Powstanie i funkcjonowanie Centrum Monitoringu i Analiz Polskiej Grupy Biogazowej”

·       Schneider Electric za projekt: „EcoStruxure Energy Hub - platforma chmurowa do zarządzania energią”

·       „Start Electric - usługa ALD Automotive | LeasePlan Polska” otrzymała firma ALD Automotive| LeasePlan Polska, które już wkrótce zmieni się w Ayvens

I inni

 

W kategorii usług i innych rozwiązań wyróżnienie otrzymał projekt „GREEN HEAT – współpraca w celu lokalnej dekarbonizacji” Instytutu Maszyn Przepływowych oraz „CCS – KONIECZNY I BEZPIECZNY” WiseEuropa, co podkreśla istotę współpracy i zaawansowanych technologii w walce ze zmianami klimatycznymi.

 

Nagrody za projekty w kategorii elektrotechnika trafiły m.in. do Enel X za usługę Demand Side Response, a także do Nomad Electric Services za SCADA Nomad NX, co dowodzi znaczenia nowoczesnych rozwiązań w zarządzaniu energią.

 

W kategorii mechanika, produkty, maszyny i urządzenia wyróżniono projekt „Wieloetapowa transformacja energetyczna Zakładu Poligraficznego POL-MAK”, co potwierdza kluczową rolę innowacji w sektorze przemysłowym.

 

Ponadto, nagrody zostały przyznane również w kategoriach budownictwo oraz transport, komunikacja i infrastruktura transportowa, podkreślając kompleksowy charakter działań zmierzających do zrównoważonego rozwoju.

 

Gala Liderów Transformacji Energetycznej nie tylko uhonorowała najlepsze innowacje, ale także stanowiła inspirującą platformę wymiany doświadczeń i budowania partnerskich relacji w dążeniu do wspólnego celu - stworzenia ekologicznej i zrównoważonej przyszłości dla wszystkich.

 

 

 

 

Comments


bottom of page